עמוד הבית » TOYZZZZZZZZ הצגה הזוכה בפסטיבל עכו

TOYZZZZZZZZ הצגה הזוכה בפסטיבל עכו

ההצגה ''טויז'' צילום: יוהאן שגב
אירועים מקדימים: הגעתי ליום אחד בפסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר – ה – 42!!! בטוח אתם מכירים את המשפט "אדם מתכנן ואלוהים צוחק"... ככה זה היה עם המופע המאד אחר הזה שנקרא TOYZZZZZZZZ. לא תכננתי להגיע אליו. זה פשוט קרה במקרה. אולי אין מקריות. תכננתי להגיע למופע אחר. בסוף הגעתי גם אליו. גם סיפור מעניין. איכשהו החיים הובילו לזה שהמופע המתוכנן התחיל בלעדיי ולא. לא מכניסים מאחרים ורוב המופעים מתחילים בדיוק בזמן.

תנאים מקדימים:

בתכנון המחודש – של אותו יום נאמר לי שבדיוק עומד להתחיל מופע שנקרא TOYZZZZZZZZ והוא מאד מומלץ. לא נאמר כלום על אופי המופע או ההתאמה שלו לצופים. הגעתי למקום המופע בזמן הפעם. חיכינו בשמש. רק במקום עצמו הוסבה שימת ליבנו לתנאי המופע:

  1. המופע בעמידה בלבד ונמשך שעה
  2. המופע כולל גם חצי עירום
  3. המופע כולל אורות מהבהבים

2 דקות לפני תחילת המופע יצא בחור לבוש רק בבגד תחתון נוצץ, שיער גולש עד מותניו והודיע לכולם שיש איחור ושנמתין בסבלנות. כבר אז התגנב לליבי חשד שאולי אני לא במקום המתאים. אך משהו הרפתקני ושובב קרא לי להשאר בעוד שהמון "משהו-ים" אחרים בתוכי אמרו לי לכי מפה את לא מתאימה. כמו להכעיס השובב ניצח!

סוף סוף נכנסים:

רקדנים צבעוניים סובבים אותנו. אני מבקשת כסא למרות העובדה שהמופע בעמידה. אין מצב שקשישה כמוני עומדת שעה. נענים לבקשתי בנועם הליכות ודואגים  לי לאורך כל המופע. 2 דקות לפני שינוי כיוון, ליידע אותי איפה הכי טוב למקם את הכסא מחדש. על במה קטנה תזמורת, אך המופע עצמו זז בלא הרף ממקום למקום מצד לצד, באמצע בין האנשים ואיתם.

TOYZZZZZZZZ:

הרקדנים הם גם זמרים, הם נותנים את הכי טוב שלהם, אורות וצבעים, תזזיתיות תוססת והקהל – אלה שעומדים – גם זזים בהתאם לכיוון התנועה של הרקדנים. הרוב פשוט רוקדים לצלילי מוזיקה שרובה טרנס או הרבה רעש וקצב. לפעמים המופיעים לא שרים אלא צורחים ומשתוללים. משהו מאד דינמי ולא שגרתי.

טויזז צילום: יוהאן שגב

אולי זה רק הדימיון שלי אך כל חלק עבר בגיל אחר בהסטוריה האנושית ובחיי אדם – כשכולנו מוקפים בצעצועים פיזיים או אחרים. היו חלקים שנראו כמו משחק ילדים בגן הילדים כשאין גננת או מטפלת בסביבה. זה הזכיר לי את ה"שיגויה"  – ככה קראנו להשתוללות שהיינו עושים כמעט כל לילה בגן לאחר כיבוי אורות…חחח.

אחריו הגיע קטע שנראה כמו לקוח ממצרים העתיקה, אז נראה כמו בכחנליה או סטורנליה, רגעים שבהם הוסר הלוט מעל השדים המרקדים באש הגיהנום. אולי אלים בלתי נראים המניעים בני אדם להתנהגות ללא גבולות. ההבדל היו הצעצועים שכיכבו שמעין חוט שני בכל הקטעים ועפו מצד לצד. המון אביזרים ומוצרי הפלסטיק וגומי, בובות, בית מתנפח, ניילון פצפצים, המתכת היו עגלות סופר שכמו ליוו את המופע בדרכו האחרונה, על שטיח פצפצים שמתקתק מתחת לרגלי הקהל.

אמנות אחרת:

תמיד כשעולה השאלה מהי אמנות? עולה איתה התשובה: אמנות איננה משאירה את הצופים או המשתתפים בה אדישים. את TOYZZZZZZZZ אפשר לאהוב מאד ולהנות מהחירות חסרת הגבולות והמעצורים ואפשר שלא. בוודאות אי אפשר להשאר אדישים. לא נשארתי אדישה. כן נשארתי עד הסוף – אך הסכמתי עם כל הקולות הפנימיים שאמרו לי שזה כבר לא לגילי ולא בשבילי, וכן, חלק קטן וחמוד בי הסכים גם עם ההרפתקן השובב.

זכית ההצגה בתאטרון אחר:  

פרס ההצגה- "TOYZZZZ" 

פרס העיצוב- "TOYZZZZ". חלל- זוהר שואף, תלבושות- רעות שייבה, תאורה- אמיר קסטרו, עיצוב מוזיקה- איגור קרוטוגולוב. 

בפרס התנועה- אור מרין, "TOYZZZZ".

ציון לשבח מוזיקה- "TOYZZZZ" תזמורת הצעצועים, הזמרת ים לאומי והמלחין איגור קרוטוגולוב.