עמוד הבית » "אמנות במגירה"
תרבות

"אמנות במגירה"

גליה פסטרנק צילום יחצ
הפתיחה: 27 באוקטובר 2019, 18:00 ביום ראשון, ה-27 באוקטובר 2019, תיפתח בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל, תערוכת "אמנות במגירה" שמטרתה לגייס כסף למחקר עבור המלחמה במחלת ה-ALS, מחלה חשוכת מרפא של ניוון שרירים.

יוזמת התערוכה היא רותם כרמי, עובדת סוציאלית במקצועה, בת 44, אם לשלושה ילדים ובת זוגו של זוהר, אשר אובחן לפני 9 שנים כחולה במחלת ה-ALS, כאשר פיקד על יחידה בחיל האוויר. כיום מצבו של זוהר מורכב  ביותר. הוא מוזן ומונשם, ללא יכולת לזוז והתקשורת עימו מתקיימת אך ורק באמצעות עיניו. יחד עם אהוביו הוא שוהה בבית ומטופל על די רותם ושני מטפלים סיעודיים 24/7.

לצד שברון הלב ובתוך המורכבות הגדולה של חייה, החליטה רותם לראות את הצד האופטימי של החיים ובחרה לפעול וליצור. בנוסף לטיפול בבעלה וגידול ילדיה, היא אוספת מזה שנים מגירות ישנות אותן היא מחדשת והופכת לפריט עיצוב עדכני ושימושי (https://rotemcarmi.co.il/).

בתוך כך יצרה רותם את תערוכת "אמנות במגירה" המביאה סיפור אישי של משפחה אמיצה אשר החליטה להתמודד עם מציאות מורכבת שנכפתה עליה. הכוח בתערוכה נובע מהניגוד הדרמטי של מגירה שהיא דבר אישי ולעיתים אף סודי, אל מול חשיפה יצירתית ופתוחה לקהל הרחב.

לילך ליברייך
צילום יחצ
מיכל ינאי
צילום יחצ

רותם פנתה לאמנים, מובילי דעת קהל וידוענים שנרתמו להעלאת המודעות למחלה קשה זו, ויצרו את תרגומם האישי לאופטימיות. בין האמנים המציגים בתערוכה הדס אשכנזי, גלי מאור, נעמי הר סוף, דנה ישראלי, נורה פורת, אפרת דה בוטון, קובי סיבוני, אורי ארוסטי, אורן מרטן, זיוה כספי, טל טנא צצקס, איילת גד, מורן קליגר, גליה פסטרנק, ליאת שרון ועוד.

כמו כן מוצגות בתערוכה המגירות של: קרן פלס, קובי מחט, פאולה ולאון רוזנגברג, מיכל ינאי, ליהיא לפיד, עדי אשכנזי, יעל גולדמן, יהודה אטלס, אחינועם נוני, מושיק רוט, מירי בוהדנה, אסף גרניט, עילי בוטנר, אורי ששון, דנה גרוצקי, ארז קומרובסקי, יוסי שטרית, אביב משה ועוד רבים נוספים.

"המגירה מהווה סמל ומטאפורה לעולם יצירתי שלם, הניתן לאגור בתוכה", כותבת רותם בטקסט המקדים שלה לתערוכה, "לא רק אובדנים מורכבים ובלתי נתפסים יש בחיים שלנו, כי אם גם התחלות חדשות, שמחות ושבבי תקווה."

גלריהZOA  ע"ש דבורה פישר הוקמה בבית ציוני אמריקה על מנת לאפשר לחשוף, בשפת היצירה והאמנות, את פעילותן החשובה של העמותות החברתיות בארץ. דבורה פישר ז"ל הייתה בין היתר חברת הנהלה של עמותת "ילדים בסיכוי-המועצה לילד החוסה" והשקיעה את מירב זמנה ומשאביה למען ילדים שהוצאו מביתם בכורח הנסיבות וגדלו בפנימיות.

הקשר המיוחד שלה עם עולם הפנימיות החל כבר בשנת 1980, כאשר החליטה יחד עם בעלה ד"ר אלי פישר שמשפחתם תהיה משפחה מארחת לשני ילדים, אח ואחות, שגדלו בפנימייה והיו גם בפנימיית בן שמן. אין מקום ראוי יותר מהגלריה, שנקראה על שמה, לתצוגת התערוכה הנוכחית, המוקדשת לקידום המחקר למחלת ה-ALS.

חלי גלעד / אוצרת התערוכה

דורון פולק / אוצר הגלריה