עמוד הבית » נשיא המדינה ראובן ריבלין במפגש לציון 60 שנה למוזיאון טיקוטין

נשיא המדינה ראובן ריבלין במפגש לציון 60 שנה למוזיאון טיקוטין

צילום קובי גדעון,לע"מ,
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה מקדם את תרבות ואמנות יפן – ואין כמעט דומים לו בעולם כולו. בשל מגפת הקורונה וסגירה כפויה של כלל המוזיאונים גם בעת הזו, השתבשו לאנשי מוזיאוני חיפה מרבית התוכניות שתוכננו לציון שנת ה 60 אך,אז נענה נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לפנייתו של מנכ"ל מוזיאוני חיפה יותם קיר וקיים היום בבית הנשיא מפגש מיוחד

מפגש השתתפו שגריר יפן בישראל מר קויצ'י אייבושי וראשת העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם יחד עם נציגות מוזיאון טיקוטין.

במפגש המרגש העניקה ראשת העיר חיפה לנשיא המדינה תשורה מטעם המוזיאון מגילת קלף עליה כתוב הביטוי "קנרקי" בעברית וביפנית, ביטוי שמשמעו, "התחלה חדשה אחרי 60 שנה". לנשיא הוענק גם אב טיפוס (פרוטוטייפ) של מה שיהיה אולי ה'מוסקאט' של מוזיאון טיקוטין – מוסקאט היא בובת קמע, בובה מיוחדת הנהוגה במוזיאונים ביפן. צוות מוזיאוני חיפה בחר בצמד דמויות "טיקו" ו"טיני" – המסמלות את דגלי ישראל ויפן. אב הטיפוס של ה'מוסקאט' עוצב במיוחד לכבוד המפגש אצל נשיא המדינה.

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין אמר: "מוזיאון טיקוטין המופלא פתוח לנו חלון לנשמתה של תרבות יפן. זהו גשר חי בין ישראל ליפן שטיפח במשך השנים הבנה, וקירבה בין העמים".

שגריר יפן בישראל, מר קויצ'י אייבושי ציין גם הוא את תרומתו של מוזיאון טיקוטין ליחסים יפן וישראל. "מוזיאון טיקוטין תמיד היה אקטיבי ביצירת תרבות מרתקת שהיוותה חיבור משמעותי בין העמים".

ראשת העיר חיפה עינת קליש רותם נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין ושגריר יפן בישראל אייבושי קויצ'י
צילום רועי אברהם

ראשת העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם אמרה: "ב 60 שנותיו המוזיאון הגיע להישגים מרשימים ואני מאמינה שעוד יתפתח מאד בשנים הקרובות, יחד עם כול אזור הטיילת של חיפה עם אחד הנופים היפים בעולם".

אוצרת מוזיאון טיקוטין  ד"ר אילנה זינגר-בליין היציגה לנשיא ריבלין מספר פריטים נדירים ממוזיאון טיקוטין שהובאו במיוחד לבית הנשיא. בין השאר הוצגו הדפס יפני מהמאה ה 18 ששימש השראה לצייר ואן גוך, קופסת כתיבה מעוטרת עלים ופרחים, מניפה יפנית מוזהבת מהמאה ה 19 ועוד. במפגש השתתפה גם גב' אילנה טיקוטין דרוקר, בתו של פליקס טיקוטין ז"ל מייסד המוזיאון ומי שהמוזיאון קרוי על שמו.