עמוד הבית » "בין השכבות": תערוכת יחיד אמנות בצל הטראומה של נחמה לבנדל

"בין השכבות": תערוכת יחיד אמנות בצל הטראומה של נחמה לבנדל

צילום: פבל טולצינסקי
בית קלנג" באשדוד אירח את פתיחת התערוכה "בין השכבות", תערוכת יחיד של האמנית הבינלאומית נחמה לבנדל. במוקד התערוכה עומדת היצירה "07102023", המתייחסת לאירועי 7 באוקטובר.

העבודה בנויה ברבדים, נדבך של דפים מספרים בשפות שונות כמשקפים את אוכלוסיות הישובים באזור; עברית, ערבית, אמהרית, רוסית, אנגלית, ספרדית ועוד. אותם דפי ספרים בשלל שפות מקומיות מונחים זה על זה, נאלמים נצורים וחבויים יחדיו, שותפים לגורל אכזר אחד. לבנדל חבקה אותם יחד בהרמוניה צבעוניות מאוחדת, כגורל שאיחד ביניהם ויצר ברית באותו היום בין כולנו.

בין השכבות, צילום: יוסי וקסמן

 

>>> מבט אל תוך העדשה, ראיון בלעדי עם שילת מזרחי צלמת אופנה

השוני התרבותי הכלוא והמאחד מאפשר לצופה בה לנסות ולחוש בדרכה את שותפות הגורל וחוסר האונים מבלי לבחון את התכנים הסמויים. עבודה זו מתכתבת עם עבודה נוספת המוצגת בתערוכה אותה יצרה לבנדל בעקבות השריפה האיומה בהרי הכרמל ב 2010. שתי העבודות עוסקות בכשל, בחווית הנטישה, אובדן ואכזבה.

בין השכבות, צילום: יוסי וקסמן

 

לבנדל עובדת עם ספרים משומשים, בתהליך איטי תוך קריעה והדבקה בהוספת שכבות של מרבדי נייר, מעין ארכיאולוגיה הנבנית בסדר הפוך ואינטואטיבי, תוך הנחייה רגשית, משתמשת לבנדל בעבודתה בכל חלקי הספר – כריכות מפורקות, הבד הפרום והחלקים המתפוררים, תוכנו של הספר ודפים חלקים ודהויים.  כל אלה נאגמים ומתגבשים יחדיו למציאות ויזואלית חדשה, המאלימה את התכנים הכתובים מהצופה ויוצרת חוויה חדשה ועם זאת היותם סמויים וצפונים מן העין מעניקים הם כוח ומשמעות חדשה. בעקבות אירועים שונים בחייה ויחסה אליהם העמיקה לבנדל את הטיפול בפרט, בניואנסים העדינים, המעברים והמפגש, היחסים בין הפרטים והגדילה מתוכם. "מצאתי במגבלה ובהגבלה אתגר – ללא שימוש בצבע או כל חומר אחר, פשוט נייר מצהיב וכריכה אותה אני מפרקת ודבק" אומרת לבנדל.

אוצרת התערוכה: איסי וינטר אבקסיס

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, כיבד את האירוע בנוכחותו. בין האורחים הבולטים נכחו אנשי תרבות ובידור כמו ששון גבאי וגברי בנאי, לצד נציגי העירייה ועולם האמנות. ביניהם: עו"ד אופיר לסרי, סגן יו"ר החברה העירונית לתרבות, נעמי אדר הופמן, משנה למנכ"ל החברה, דורית אללי, מנהלת בית קלנג, המסעדן אידי ישראלביץ' היה גם בין המשתתפים.

התערוכה תוצג עד ה-26 באוגוסט.

בית קלנג, יאיר 2, אשדוד, הכניסה חופשית. ימים א'-ה 09:00-18:00