עמוד הבית » בכורה של בלט AMOR
תרבות

בכורה של בלט AMOR

צילום לאוניד-קרונצנקו
בלט קומי על פי מחזה של המחזאי הספרדי לופה דה וגה

כמדי שנה מעלה בלט ירושלים בניהולה האמנותי של נדייה טימופייבה, יצירה חדשה. לאחד כמה חודשי עבודה לצד מגבלות של מגפת הקורונה, מעלה הבלט את העבודה בבכורה בתל אביב

AMOR יועלה בבכורה במופע מיוחד שיצולם ויוצג ללא קהל. בגלל מגבלות הקורונה.

על יצירת מופע חדש, קומדיה בתחום הבלט החליטה הכוריאוגרפית  נדיה טימופייבה הרבה לפני שפרצה מגפת הקורונה. הגבלות קשות חלו  על  החזרות לקראת המופע חדש. הבחירה ביצירה המיוחדת הזאת, בז'אנר הקומדיה, נתנה לכל צוות בלט ירושלים מוטיבציה מיוחדת ועוצמה להתגבר על אי-הוודאות של חיים בתקופת מגפת קורונה.

הקומדיה של לופה דה וגה – מחזאי ספרדי נודע שכתב את יצירותיו  לפני 400 שנה  – משופעת רגישות, תשוקה שעשועים והיא לא איבדה את הרלוונטיות שלה גם בימינו.

העלילה משלבת נשף מסכות, פיוט של אהבה וגם שנאה, ערמומיות, פרצי צחוק  וכמובן – הפי אנד.

יוגור מנשיקוב ופיטר סטאר צילום לאוניד קרונצ'נקו

הבלט החדש מאת נדיה טימופייבה, הוא עבודה ל-8 רקדנים, כל אחד מהם רקדן סולן בבלט ירושלים, ולכל אחד מהם אישיות מיוחדת ויכולת משחק, המאפשרות לו לגלם בכישרון רב את דמויותיהם של גיבורי מחזהו של לופה דה וגה.

בין משתתפי המופע גם הרקדן הצעיר ירון כהן, בוגר בית הספר הפועל ליד בלט ירושלים, ירון זכה לפני מספר שנים במלגה המאפשרת לו לימודים באקדמיה היוקרתית לבלט, וגנובה, בסנט פטרבורג, עם סגירת האקדמיה בעקבות הקורונה הוא חזר לארץ ונדייה טימופייבה, הזמינה אותו לרקוד במופע החדש. בחודש הבא ימריא ירון כהן בחזרה לסנט פטרבורג, להמשך לימודיו.

יובל כהן ענאל זטייקין מוקטן צילום ליאונית קרומצ'נקו

שתי רקדניות הלהקה שרה למפרט ומירי לפידוס, הן חיילות על תקן רקדנית מצטיינת. מירי לפידוס גם היא למדה באקדמיה וגנובה, וחזרה לארץ במיוחד כדי להתגייס ולשרת במעמד רקדנית מצטיינת.

יגור מנישוקוב שרה למפרט – אמור
צילום לאוניד קרומצ'נקו

המוסיקה למופע הנה קולג" מוסיקלי מיצירות, רספיגי, סאליבן, לקוק, מוריס מושקובצקי, ועוד.

זו היא שנתו ה-11 של בלט ירושלים, בשנה שעברה סיפורה של הלהקה, הפך לסרט דוקומנטרי " אנדרגראונד בלט" סרטה של הבמאית לינה צ'פלין, שזכה בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בחיפה ומתמודד בתחרות אופיר הקרובה.

בסרט נחשפת הדרך המיוחדת והקשה בה עובד בלט ירושלים, ומראה את עוצמתה של הלהקה והעומדים מאחוריה המצליחים לקיים להקת בלט פעילה ויוצרת בירושלים.

כוריאוגרפיה: נדיה טימופייבה 'המנהלת האומנותית של בלט ירושלים

תפאורה ועיצוב תלבושות: אינה פולונסקי

עיצוב תאורה: RibenzaM light & Sound

תפקידים ראשיים ורקדנים:

פניסה– שרה למפרט

ברנרדו,קצין  – אלכסנדר שבצוב

לוסינדו, בנו של ברננרדו –יגור מנשיקוב

בליסה, אמיה של פניסה  –דנה למפרט

ארננדו, משרתו של לוסינדו- פיטר סטאר

חררדה, ספרדיה חמת מזג  ענאל זטייקין

דוריסטאו, אציל- יובל כהן

מירינסיטה משרתת של פניסה –מירי לפידוס

אורך המופע שעה ו15 דקות.

 

מופע חדש בסגנון בלט עכשווי  – עדיין על קצות האצבעות.