עמוד הבית » פוליאמוריה?! – תחשבו שוב

פוליאמוריה?! – תחשבו שוב

צילום: אלעד קיואטק
כשמחפשים ריגושים עלולים לחצות גבולות שנחשבו עד היום כבלתי מוסריים. לפעמים על הרפתקה או דרך חיים חדשה שאנחנו בוחרים לחוות בשם הריגוש, אנחנו עלולים להצטער ולהתחרט בעתיד. אחד מהם הינו הקשר הפוליאמורי.

נישואים או קשרים פוליאמורים הם דבר חדש, חדיש ומחודש שלא הכרנו בדורות עברו. מדובר על גבר ואישה, המצהירים וטוענים שהם אוהבים ומחוברים האחד לשנייה, ובכל זאת מנהלים סוג של קשר פתוח, או קשר אחר עם גבר או אישה נוספים במקביל לקשר העיקרי שלהם – גם כשמדובר בזוג נשוי.

הסיבות לחיפוש קשרים כאלה הן רבות ומגוונות, לפעמים זה פשוט הריגוש, לפעמים זאת התאווה המינית המניעה לנסות עוד ועוד דברים חדשים עם גברים ונשים אחרים, שונים, לפעמים זה נובע בגלל בעיה בקשר או בחיי המין שבקשר, שרוצים למצוא את הסיפוק המיני או את הריפוי המיני עם אחרים ולא רוצים ממש לפרק את הקשר הנוכחי. יהיו הסיבות אשר יהיו, אני נוטה להאמין שרוב האנושות עדיין תעדיף קשרים מונוגמיים מהותיים, בעיקר כשמדובר על אפשור חוויות מיניות עם אחרים שאינם בני הזוג שלנו.

צילום:pexels

נתחיל בכך שכותב המדור, עבדכם הנאמן, הוא אדם דתי, לפי היהדות אין צורך לחדש לכם שהדבר הזה של נישואים פוליאמורים הוא מהדברים הלא מקובלים, מעשים שלא ייעשו והם היפך ההשקפה היהודית מדורי דורות. מה גם שמדובר באיסור הלכתי ברור.

אך מעצם היותי חוקר מערכות יחסים ומיניות, נגעתי וחקרתי גם את הקשרים הפוליאמורים. לאלו שמכירים את אפליקציית ההיכרויות – "טינדר", וכן, תתפלאו, היא משמשת בין הייתר גם להיכרויות ולא רק לחיפוש סטוצים למיניהם, אני יכול לגלות אם עדיין לא שמתם לב לכך, שהיא מכילה בין היתר נשים שמצהירות בכרטיס שלהן שהן נמצאות בזוגיות מאפשרת, שבן הזוג יודע על הכרטיס שלהן, ושהן מעוניינות להכיר גבר במקביל לקשר הנוכחי שלהן. מדובר לדאבוני גם בנשים נשואות. הן מחפשות הרפתקאות, וחלקן טוענות שהן מחפשות קשר רגשי וחבר של ממש בנוסף לבן הזוג הנוכחי שלהן – שומו שמיים…

אם אתם בתור בני זוג חושבים להיכנס להרפתקה הזאת של הפוליאמוריה אולי כדאי שתחשבו פעמיים לפני שאתם עושים זאת. אני יכול להעיד בתור אדם שנפגש עם המון זוגות, שהיו אמיצים דיים לספר לי על ההרפתקה הפוליאמורית שלהם, שסוג הקשר הזה הרס להם את הנישואים או הקשרים שהם היו בהם מעיקרא. מה שהתחיל כצירוף לטוב הקיים, הפך בהמשך לתחליף של הטוב יותר בטוב פחות. אנשים סיימו קשרים מהותיים כשהם הכירו בני אדם שלפי ראות עיניהם היו טובים יותר מבני הזוג שלהם, או שהם חוו יחסי מין טובים ועוצמתיים יותר, מאשר הם חוו עם בני הזוג הנוכחיים שלהם.

לא שיחסי המין של הזוג המקורי לא היו טובים דיים, הם היו מעולים בחלק גדול מהמקרים, אבל תמיד יהיו כאלה שיוכלו לקחת אותנו למקום גבוה יותר של ריגוש, גילוי וחקירה, ואז מתחילות ההשוואות, והחשיבה מחדש – האם אני בכלל צריך את בן או בת הזוג הנוכחיים שלי בחיי, כשמצאתי וגיליתי מישהו טוב יותר? ואם מצאתי מישהו טוב יותר, למה להשאיר את הטוב יותר והטוב פחות ולא להסתפק בטוב ביותר בלבד?

צילום:pexels

האם זה נכון לאתגר את בני הזוג הנוכחיים שלנו, או את עצמנו, ואז לצרף גבר או אישה נוספים לחיינו ולהתחיל בהשוואות בראש כל הזמן, מי יותר טוב ממי? והאם האהבה המקורית יכולה להישאר כשהייתה, כשמופיע מישהו שממלא אותנו מבחינה רגשית ופיזית? וזאת למרות שהכרנו אותו בתחילה בשם האהבה של הקשר הראשוני… נשמע אבסורד!

עוד נתון מעניין שהתוודעתי אליו, שבדרך כלל הגבר מצטער יותר על כך שהסכים לסוג הקשר הזה, למרות שהוא היה מאפשר אף בעבורו. תחשבו בעצמכם, כמה לדעתכם יקפצו על אישה פוליאמורית בטינדר למשל, וכמה על גבר? לגברים רבים בקשר פוליאמורי התברר בדיעבד שלנשים שלהם היה קל יותר למצוא פרטנרים ששיתפו פעולה איתן מאשר להם. לא קשה לנחש למה… לגברים רבים היה כבר מאוחר מדיי מכדי להחזיר את הגלגל אחורה.

צילום:pexels

זוגיות טהורה, עדיין נמצאת ויושבת על הבסיס של חבירות ונאמנות, כך זה היה וכך זה יישאר – לנצח! אך לצערי אנחנו נמצאים בדור שפרץ את כל הגבולות, הפתיחות וההרפתקנות כיום שוברת כל פעם שיאים חדשים ומרחיבה גבולות קיימים שמפתיעים אותי כל פעם מחדש. כיום, כשליצרים המולדים שלנו מתנפצים המחסומים והכל מותר אי אפשר לדעת היכן יעצור הגבול.

עדיין יהיו שיטענו שהדרך הזאת טובה להם, נוחה להם, והם יכולים ומעדיפים לחיות איתה, מדובר כנראה במיעוט, אך גם אצלם אני חושב שרק אלוקים בוחן כליות ולב ויודע מה קורה באמת ביניהם ובנבכי ליבם שהם פנו לבחור בדרך אחרת…

תגובה

הוספת תגובה

  • בתור אדם דתי אתה כנראה נוטה להאמין בכל מיני דברים שאין להם שום הוכחות, גם כשיש הוכחות בשפע שמה שאתה מאמין בו אינו נכון…
    הייתי מתייחס לטיעונים חסרי השחר שהעליית, אבל בתור אדם רציונאלי אני מאמין שאין טעם לבזבז את האנרגיה שלי על אדם כמוך – כי דיון פורה כנראה שלא יהיה כאן, ואין לי שום טעם להתווכח איתך על דברים מטופשים וחסרי טעם שאתה מתעקש להאמין בהם