עמוד הבית » "50 גוונים של נעליים"

"50 גוונים של נעליים"

אופירה עזריאלי צילום יחצ
אופירה עזריאלי, סופרת ומרצה, אספה במשך למעלה משני עשורים מאות רבות של נעליים מיניאטוריות ממסעותיה בעולם. היא אוחזת באוסף נדיר המאגד למעלה מ-2000 דגמי נעליים מיניאטוריות, רובן עשויות מפורצלן, מעוצבות בעיצובים שונים ומיוחדים, ומאופיינות בצבעוניות יוצאת דופן.

ההחלטה להקים את המוזיאון הגיעה בהשראת הקורונה, כשעזריאלי ישבה כמו כולם בביתה בסגר, והבינה כי ברצונה להציג ולחשוף את האוסף שלה, הייחודי מסוגו בארץ. מוזיאון הנעליים המיניאטוריות השוכן בתוך שטח ביתה באבן יהודה, ובו מוצגים בתוך ויטרינות הפרושות בקירות הבית 1,850 דגמים של נעליים בודדות וזעירות. לאור הביקוש, פתחה שלוחה נוספת למוזיאון הנעליים המיניאטוריות בתל אביב, שם מוצגות 400 נעליים.

כל נעל באוסף היא מיוחדת ולא דומה לחברתה. וכל הנעליים מספרות את הסיפור של המדינות מהן הגיעו, כשהעיצובים המיוחדים שלהן מייצגים אמונות, תרבויות, היסטוריה, ונוסטלגיה של המדינה והאזור מהם הגיעו.

בד בבד עם המוזיאון, עזריאלי מסתובבת ברחבי הארץ עם ההרצאה שלה, "50 גוונים של נעליים", שבה היא נותנת הצצה לתרבויות ולמדינות שונות כפי שמתבטאות בנעליים המקומיות, מדברת על אמונות ותשוקות לנעליים, עושה סקירה היסטורית על נעליים וגם משלבת הומור בנושא. ההרצאה משולבת בתמונות, קטעי וידאו ושירים, והכול בנושא הנעליים. במהלכה היא גם מספקת הצצה בתמונות למוזיאון הנעליים המיניאטוריות הפרטי שבביתה.

כל האוסף המפואר החל מאהבה לנעליים, כמובן. ובזכות בן זוג שעימו יצאה בעבר. "הוא ראה שאני כל הזמן קונה עוד ועוד נעליים – במידה 38 – אז הוא נתן לי במתנה 3 נעליים מיניאטוריות בודדות. נשביתי בקסמן, והשאר היסטוריה", מספרת עזריאלי, שהחלה ללקט נעל אחר נעל. "התחלתי לחפש נעליים מיניאטוריות בכל מקום במהלך מסעותיי לחו"ל. התפעלתי ממראן ומכך שהן מייצגות את המקום ממנו הן מגיעות, וזה ריתק אותי. וכך המשכתי בכל מסע. אני צוחקת על כך שכאשר הכרתי את בעלי היה לי אוסף של 30 נעליים, והוא פינה לי עבורן מדף קטנטן בדירה. מאז זה הפך למפלצת עם מעל ל-2,000 נעלים שהשתלטו על הבית", היא מחייכת.

צילום יחצ

"50 גוונים של נעליים" – הרצאה של אופירה עזריאלי על נעליים ותרבויות

גן העיר תל אביב, כניסה חופשית

ראשון 9 במאי 2021 בשעה 11:00

רביעי 19 במאי 2021 בשעה 17:00

כניסה חופשית.