עמוד הבית » מהי השיטה הטובה ביותר לביצוע ניתוח אף?

מהי השיטה הטובה ביותר לביצוע ניתוח אף?

צילום:שאווטרסטוק
אם התחלתם להתעניין באופציה של ניתוח אף, סביר להניח שכבר נתקלתם במושגים "השיטה הפתוחה" ו"השיטה הסגורה". מהם היתרונות והחסרונות של כל הליך כירורגי? ואיך תדעו מהו ניתוח האף האידיאלי עבורכם? ד"ר יצחק מאייר, מנתח פלסטי ותיק שכבר עיצב אינספור אפים בהצלחה מרובה, עם התשובות

ניתוחי אף זוכים לביקוש נרחב, הן מצד נשים והן מצד גברים, גם בגילאים צעירים וגם בשלבים מאוחרים יותר בחיים. ניתוח מוצלח עשוי לשפר במידה ניכרת את המראה החיצוני ובעקבותיו גם את הביטחון העצמי. בנוסף יש לניתוח זה תועלת רפואית – שיפור הנשימה. אחת ההחלטות החשובות ביותר במסגרת תכנון הניתוח היא לגבי השיטה שבה יבוצע ההליך הכירורגי: זו המכונה "פתוחה" או זו שנקראת "סגורה".

לבחירה זו יש השפעה גם על חופש הפעולה של המנתח והיכולת שלו ליצור את השינויים הרצויים, גם על ההחלמה מהניתוח וגם על הצלקת. בכל מקרה מומלץ להגיע לכירורג ששולט בשתי השיטות, כך שההמלצה שלו תתבסס אך ורק על שיקולים מקצועיים.

השיטה הפתוחה – מקסימום שינוי במחיר של צלקת

ניתוחי אף בשיטה הפתוחה מבוצעים דרך חתך בבסיס איבר זה, בחלק אשר מחבר בין שני הנחיריים. ד"ר יצחק מאייר מסביר שהחתך האופקי הצנוע מאפשר את הרמת העור ואת חשיפת המבנה של האף.

בנוסף יש למנתח הפלסטי גישה נוחה מאוד אל הסחוסים, ובהתאם יכולת לבצע שינויים מקיפים ומשמעותיים במיוחד.

בהתאם השיטה הפתוחה מתאימה למצבים שבהם נדרש ניתוח אף מורכב יחסית. כך למשל א-סימטריה בשליש התחתון בשיעור ניכר תוביל לבחירה בשיטה זו, וכך גם עיוותים של הסחוסים בנחיריים. במקרים שבהם נדרש ניתוח באף עקב חבלה משמעותית סביר להניח שהשיטה הפתוחה היא האופציה הנכונה. מצב נוסף שבו תועדף שיטה זו הוא כשכבר בוצע ניתוח אף אבל התוצאות שלו לא היו טובות וכעת נדרש תיקון.

זוהי גם הבחירה המועדפת על מנתחים צעירים שעדיין לא מיומנים מספיק ביישום השיטה הסגורה. המחיר של השיטה הפתוחה הוא פגיעה מעט משמעותית יותר ברקמות רכות, וכן הישארות צלקת בחלקה האחורי של תחתית מחיצת האף. כירורג פלסטי מיומן יתכנן את הניתוח כך שהצלקת תהיה מזערית ולא מורגשת ככל האפשר.

השיטה הסגורה – רק אצל מנתח פלסטי מיומן במיוחד

ניתוח אף בשיטה הסגורה מבוצע מתוך האיבר, ולכן לא כרוך בצלקת חיצונית. רווח נוסף הוא מינימום פגיעה ברקמות רכות. החתכים שדרכם מתאפשרת הגישה אל שלד האף הם פנימיים, בתוך הנחיריים, ובאופן טבעי מחייבים מיומנות גבוהה במיוחד. מאחר שבמהלך הניתוח החשיפה של המבנה הגרמי של האיבר מינימלית, נדרש תכנון מוקפד מאוד, כזה שנשען על ניסיון רחב היקף.

ד"ר מאייר מדגיש כי מנתח פלסטי ותיק עם ניסיון ספציפי בביצוע ניתוחי אף יצליח גם בשיטה זו לחולל שינוי משמעותי ולהקנות לאף שבמרכז הפנים את המראה המבוקש.

למידע נוסף היכנסו לאתר הבית ד"ר יצחק מאייר ניתוח אף

איך תדעו בוודאות שהניתוח שלכם יתבצע בשיטה האידיאלית עבורכם?

ניתוחי אף בשיטה הפתוחה כאמור קלים יותר ליישום, ולכן ישנו חשש שמנתחים פלסטיים צעירים יעדיפו את האופציה הזו גם במחיר צלקת לא מחויבת המציאות. בהתאם ההמלצה החשובה ביותר היא להגיע לכירורג שכבר צבר את הניסיון ההכרחי בביצוע שתי השיטות ומרגיש בנוח ובטוח גם כשהחתכים פנימיים והעור מורם במידה מועטה וגם כשחתך חיצוני חושף את כל השלד. ניסיון עשיר בא לידי ביטוי גם ביישום מדויק של תוכנית הפעולה וגם במקסימום תשומת לב לפן הרגשי – דגש חשוב לא פחות בכל ניתוח פלסטי.