עמוד הבית » שדולת הפרלמנרים למען ישראל בכנס בארץ

שדולת הפרלמנרים למען ישראל בכנס בארץ

נשיא השדולה גוש ריינשטיין מעניק את הרזולציה לשר החוץ לפיד. קרדיט צילום:אבי חיון
20 חברי פרלמנט מרחבי הגלובוס הגיעו השבוע לישראל להשתתף בכנס הפוליטי הבינלאומי הגדול ביותר שהתקיים בישראל מאז הקורונה. הכנס השמיני של שדולת הפרלמנטרים חתם הישגים משמעותיים ומפגשים מעניינים עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, השר לענייני ירושלים זאב אלקין, שר הדתות מתן כהנא ועוד..

חברי הפרלמנט שהשתתפו בכנס הינם חלק מהשדולה הבינלאומית ומכהנים כראשי השדולות למען ישראל בפרלמנט במדינתם ומקדמים אג'נדה וחקיקה פרו-ישראלית. אג'נדה של השדולה להיאבק בחקיקה אנטישמית, אנטי ציונות ובדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל ברחבי עולם.

חברי השדולה מסרו לשר החוץ לפיד רזולוציה ( נייר עמדה) עליו חתמו ובה הכריזו כי הם: "מתחייבים לתמוך במדינת ישראל היהודית בזכותה לריבונות ולהגנה עצמית, וכן בזכותה לקבוע את ירושלים כבירתה ולממש זכויות אלו באותם תנאים כמו מדינות אחרות; להכיר בכך שהטיפוח השיטתי, ההסתה והמניפולציה של האנטישמיות על ידי ישויות המבקשות להשמיד את מדינת ישראל היהודית הופכים את האנטישמיות לאיום ביטחוני על האינטרסים הלאומיים החיוניים של ישראל. אנחנו מבקשים לדחות את כל ההצהרות המבקשות לשלול את הקשר של העם היהודי לישראל ולירושלים, וכן את מצג השווא של מדינת ישראל ככובשת, ולהדגיש את אופיו האנטישמי של השימוש הבלתי ראוי במונח אנטי-ציונות. אנו קוראים לממשלות, מוסדות ומנהיגים ברחבי העולם לאמץ כעניין של מדיניות רשמית את הגדרתה של האנטישמיות לפי מחלקת המדינה האמריקנית והברית הבין-לאומית של זיכרון השואה (IHRA), שאושרה על ידי מדינות אירופאיות רבות ובכך להכיר בכך שאנטי-ציונות היא ביטוי היכול לשמש כאמצעי אנטישמי. אנו תומכים במדינת ישראל ומכירים בזכות שניתנה לעם היהודי ובזכויותיה החוקיות לריבונות ולהגנה עצמית על כל אדמותיה ושטחה, תוך הכרה בצורך של בני כל הדתות, למען ישראל חזקה ומאוחדת, וירושלים בירתה הנצחית והמאוחדת".

 השר יאיר לפיד שקיבל את הרזולוציה מידיהם של חברי הפרלמנט ציין כי: "ביחד עם 20 חברי פרלמנט מרחבי העולם שהגיעו על מנת להביע את תמיכתם במדינת ישראל נמשיך לפעול ולהיאבק באנטישמיות. ביחד עם החברים שלנו בעולם נמשיך לפעול ולעשות כדי שמדינת ישראל תמשיך להתקיים ולהיות גורם משמעותי בפוליטיקה העולמית".

משמאל לימין – דר' דייב וולדן, השר מתן כהנא ונשיא השדולה ג'וש ריינשטיין, צילום: אבי חיון

חברי הפרלמנט התחילו את היום הראשון לכנס בסיור בירושלים- בכותל ובעיר דוד, לאחר מכן המשיכו לפסגות שם נפגשו עם ראש מועצת מטה בנימין ישראל גנץ. לבסוף, בשדה התעופה הישן בעטרות, שעל פי התוכניות הממשלתיות יהפוך לשכונה היהודית הגדולה בירושלים, חתמו יחד עם ח"כ יולי אדלשטין, על עצומה בעד הבניה בכל מקום בירושלים בירת מדינת ישראל המאוחדת.

במהלך היום השני נאם שר הדתות מתן כהנא בפני חברי השדולה, בירך אותם על תמיכתם בישראל ובירושלים. לאחר נאומו נשאל על ידי חבר הפרלמנט הבריטי מארק  פריצ'ארד על המצב בישראל בנוגע לפליטים באוקראינה וענה כי: "ישראל עושה את מירב המאצים כדי לקבל כמה שיותר פליטים צאצאי יהודים מאוקראינה. אבל חשוב להבין שמדובר בסיטואציה ייחודית מכיוון שכוחות רוסים נמצאים בגבולותינו (בסוריה)". כהנא הסביר לחברי השדולה כי "לישראל יש חוק השבות לפיו, כל מי שהוא בן או נכד ליהודי יכול להגיע לישראל ולהתאזרח. רבים מהפליטים שייכים למעמד זה. אנחנו פותחים את הדלת לכל הפליטים צאצאי היהודים שרוצים להגיע לישראל" ואף עידכן כי "נכון לאתמול הגיעו לישראל 13,000 פליטים. בבריטניה, למשל, הגיעו רק 3,000. עם זאת, אנחנו צריכים גם לדאוג לאינטרסים שלנו, אנחנו לא יכולים להכניס 14 מיליון אוקראינים לישראל".

נשיא שדולת הפרלמנטרים למען ישראל, ג'וש ריינשטיין ציין: "הכנס השנה היה הצלחה ענקית. עסקנו בהכנת היו"רים מכל רחבי תבל במלחמה נגד התגברות האנטישמיות בעולם, דיברנו על המלחמה באוקראינה, בבניה בירושלים, נפגשנו עם שרים ואישים מובילים בפוליטיקה ובמדינת ישראל. אנחנו נמשיך לתמוך במדינת ישראל ונפעל בכל האמצעים הקיימים בידינו להיאבק באנטישמיות ברחבי העולם ולפעול למען עולם טוב יותר".

שדולת הפרלמנטרים למען ישראל 2007  (Israel Allies Foundation) היא ארגון גג המאגד את פעילותן של 50 שדולות פרו-ישראליות הפועלות בבתי הקונגרס האמריקניים, בפרלמנט האירופי ובפרלמנטים נוספים ברחבי העולם. הפועלות למטרות קידום ושיתוף תקשורת ומידע בין חברי פרלמנט ומחוקקים.