עמוד הבית » פֵטיש (FETISH)

פֵטיש (FETISH)

צילום: אלעד קיואטק
מהו המושג פֵטיש במונחי הסקסולוגיה? זהו מונח הבא לתאר קיבעון מיני, פעמים קיצוני, של משיכה אל חפץ, איבר בגוף או מצב פיזי של גוף, פעמים שמדובר רק על פנטזיה מינית שרוצים להגשימה ולחוות אותה מדי פעם, ובמקרים קיצונים יותר מדובר על תלות של ממש עד כדי אי יכולת לקיים יחסי מין, להימשך, או לחוות זקפה או עוררות מינית לולא אותם הדברים המקובעים כתנאי לעוררות במוחו של האדם.

סוגים שונים של פֵטיש

הפֵטישים השונים רבים ומורכבים, ויתכן מאד שאם נערוך תשאול אצל כמה שיותר בני אדם נגלה דברים מפתיעים מכורח האינדיבידואליות שבין אדם לאדם. אך בכל זאת, ישנם כמה סוגים של פֵטישים המצויים יותר מאשר אחרים. כשמדובר למשל בחפצים, אין הכוונה בהכרח שאותם עצמים אלו יהיו מלובשים דווקא על גופו של האדם, אלא עצם ההימצאות שלהם בחדר במהלך קיום היחסים, או סתם תוך כדי היתקלות בהם, גורמים לאנשים מסוימים עוררות מינית יוצאת דופן. כמובן שהמצוי יותר, הוא השימוש והלבוש של ובאותם העצמים על הפרטנר עצמו תוך כדי מהלך האקט. המפורסמים שבהם: מבין החפצים – לבנים מסוימים, נעליים, כגון נעלי עקב או מגפיים, יש גם כאלה שנמשכים לסוגי נעליים שונים לחלוטין ממה שהרוב יחשיב כסקסיים, כנעלי בלט, נעלי בובה, נעלי טיפוס הרים או התעמלות.

צילום:pexels

מבין איברי הגוף הפֵטיש המצוי ביותר הינו כפות רגליים, ושערות. יש שקיבעו בנפשם פֵטיש של שיער קצוץ בלבד אצל גבר, ושיער דווקא בלונדיני אצל אישה עד כדי כך שלא יכלו לקיים יחסים אם הגבר לא היה מגולח והאישה לא צבעה את השערות בצבע בהיר. לגבי מצבי גוף, הפֵטיש המוכר ביותר הידוע לי הוא נשים שמנות במיוחד, שישנם גברים שהפֵטיש הזה כל כך ניהל אותם עד שלא יכלו להגיע לעוררות אם לא הייתה להם בת זוג שהיא לפחות 'שמנמונת'.

בין הייתר קיימים עוד סוגי פֵטישים שונים כגון: קעקועים, גומי, עור, ציפורניים, טבור, ואפילו חיתולים וזריקות… עד כמה שזה ישמע לכם מוזר.

ממה נובעים הפֵטישים הקיימים?

לשאלה הזאת אין תשובה ברורה מספיק בקרב החוקרים. יש המכוונים להתניה שיסודה בילדות, חיבור לאובייקטים מסוימים אצל הגבר או האישה כבר מגיל קטנות שסימלו עבורם דברים מסוימים הקשורים למגדר, יש המקשרים זאת לדברים שמבליטים אצל בעלי הפֵטישים עניינים גבריים או נשיים יותר לפי תפיסת עולמם, ועוד תיאוריות. נתון מעניין מאד המוזכר במחקרים רבים הינו שרוב הפֵטישים מצויים בעיקר אצל גברים מאשר אצל הנשים.

לא להיבהל ממנו

רובו המוחץ של הפֵטיש הוא נורמאלי (כפות רגליים וחלקי גוף נוספים, אביזרי לבוש, תכשיטי גוף), וגם לא נחשב לסטייה. בפרט אם מדובר בפנטזיה מינית לא כפייתית, הרי שלכולנו יש פנטזיות כאלה ואחרות וגורמי משיכה השונים מאדם לאדם. לא כל משיכה פֵטישיסטית שישנה אצלכם מעידה על בעיה. בפן המיני בדרך כלל הדמיון שלנו עובד שעות נוספות ולפעמים ישנם כאלה שצריכים גירוי חזק יותר על ידי אביזרים ועצמים חיצוניים וזה נורמאלי לגמרי.

צילום: pexels

מתי הפֵטיש נחשב הפרעה?

הפֵטיש נחשב לסטייה כשהוא יושב על דברים שאצל רוב בני האדם נחשבים כגועל ודחייה. כמו למשל עניין מיני בגופות, דם ווסת, צואה ושתן, התעטשות וכיו"ב, שתתפלאו, ישנם אנשים שנמצאים במקומות הללו.

הפֵטיש נחשב לבעיה קשה כשהוא גובל בדברים לא חוקיים כגון רציחה על מנת לשכב עם גופה או פדופיליה כדי לקיים יחסים עם קטינים ולעתים אף עם קטני קטינים. מעל להיבט החוקי, קיים ההיבט הכפייתי, המעכב, המגביל, שלא נותן לאותם אנשי פֵטיש כפייתיים, אפשרות לקיים יחסי מין אם לא התקיימו אצלם התנאים האלמנטריים שאליהם הם נמשכים. מצבים כעין אלו דורשים טיפול, לפעמים כמו גמילה מהתמכרות. אובססיה לפֵטיש מסוים עד כדי חוסר עניין בפעילות מינית זהו מצב הדורש פנייה לעזרה וטיפול עם כל המבוכה שבדבר.

איך לקבל אותו בקשר

פֵטישים, יכולים להוסיף המון למשיכה ולריגוש בקשר כשהם בגדר הנורמה. אך הם גם יכולים להרוס קשרים טובים בגלל שהצד השני לא מתחבר לדברים שהצד האחר מתחבר ונמשך אליהם. פעמים שהפערים הם קיצוניים מאד משום שעדיין, בעלי הפֵטישים הלא שגרתיים, הם מיעוט ביחס לכלל. וכאן בדרך כלל מגיעים בעיות זוגיות הסובבות על עניינים מיניים, שיחסי המין בין בני הזוג עולים על שרטון, משום שכמה סוערים שהם יהיו, מי שנמצא לכוד בצורה אובססיבית באזיקי הפֵטיש שאליו הוא מחובר, לא יהיה מרוצה עד שהוא יתממש.

צילום: pexels

אך כשמדובר בפֵטישים המתונים והמקובלים יותר, בני הזוג יכולים ואף רצוי שהם ישתפו פעולה עם הפרטנר כל עוד שהדבר לא פוגע בכבודם ואמונותיהם. אהבה ומשיכה של בן הזוג לכפות רגליו של אשתו, לא בהכרח צריכים להפריע לאישה והיא כן יכולה לאפשר לו לנשק את כפות רגליה ואולי אפילו לקבל עיסוי בכף הרגל – סוג של WIN WIN. כשמדובר על פרטי לבוש, נעליים מסוימות, ביגוד, איפור מסוים או פאות – זה כבר דורש השקעה מהצד השני ובעל הפֵטיש כעין 'נתון לרחמיו' של הצד השני שייענה לו. לפעמים כדאי לאפשר ולהשקיע כדי לגרום לצד השני עונג ומי יודע אולי אפילו המשקיע יהינה ויחווה ריגוש מזה.

אמנם חשוב מאד לתפוס את האיזון ולא להפוך את הפֵטיש לשגרה, משום שבני או בנות הזוג שלכם (לרוב בנות הזוג שלכם), לא יוכלו או לא תמיד יהיה להם חשק, לשחק את המשחק, להשקיע ולאפשר משהו שהם לא ממש מתחברים אליו. אז כדאי וגם צריך להיות קשובים להם ולרצונותיהם.