עמוד הבית » על מלזמה

על מלזמה

צילום: pexels
מלזמה היא מחלה כרונית !!! מחלה מאוד מורכבת שמערבת את האפידרמיס והדרמיס. פיגמנטציה כהה שכיחה שמופיעה במצח, אף, לחיים ושפה עליונה.

נשים לא יכולות לשאת את הפיגמנט הנורא הזה מעל השפה שמצטייר כשפם. התופעות הן כתוצאה מהפרעה הורמונלית (גלולות, טיפולי פוריות) ביחד עם אינטראקציה לשמש. כמו כן מוצרים למינהם שגורמים לגירוי (פוטוטוקסיק ריאקשיין) מעלים את השכיחות למלזמה. התופעה השכיחה ביותר שהולכת עם מלזמה היא בלוטת התריס- היפותירואידיזם.

מלזמה מגיבה חלקית לטיפול ותמיד חוזרת, מאוד מסובך לטפל במלזמה אבל לפחות כיום ישנן אפשרויות נפלאות ושילובי טיפולים, מיכשור ותרופות. אין טיפול אחד שהוא נכון. הטיפול חייב להיות תפור ללקוחה כשהאבחון מחייב דיוק. ישנם כמה תהליכים שמשפיעים על מלזמה (פתולוגיות). המלנוציטים (תאי הצבע) שונים בהרכבם ונמצאים באובר אקטיביות. כל התאים מסביב כגון פיברופלסטים משתבשים ומשנים מסלולים ביוכימיים שונים, מגוונים ומורכבים. במלזמה המלנוציטים מגיעים מהאפידרמיס לדרמיס.

צילום:pexels

ישנה עלייה בתאי מאסט-קשורים להיסטמין. ישנה תגובה אלרגית. תאי מאסט מייצרים אנזימים שמפרקים את מה שנקרא בדרכם. הם יוצרים שברים בממברנה של התא. המון ציטוקינים (חלבונים) עוברים משני הכיוונים מהאפידרמיס לדרמיס ובחזרה וזה הופך להיות מסובך ומורכב. במלזמה הרבה תאי מאסט זה אומר הרבה הורמונים (אסטרוגן), הרבה כלי דם, ולכן יש קשר בין מצב הורמונלי לכלי דם. בנגעי מלזמה הדרמיס נראה אחרת. יש לנו סיבים אלסטיים שבורים, דפוקים, מסודרים אחרת וכל זה נקרא Solar Elastosis. רטין A למשל יכול להחמיר את המצב.
אם מבינים את מורכבות הבעיה, נבין שאין טיפול אחד שהוא נכון.

צילום:pexels

שילוב של כמה שיטות טיפולים יכול לעזור.
* לייזר וסקולרי לסגירת כלי דם.
* כדורים לשלושה חודשים- חומצה טראנקסאמית, אקסקפרון-מוצר מוכר שעוצר דימומים. הם עושים כמה פעולות:
1.מורידים את תאי המאסט בריקמה.
2.מורידים את כל כלי הדם בריקמה.
3.מאיצים את ריפוי הבסיס בממברנה.

את הכדור משלבים עם הטיפולים במכוני היופי אצל קוסמטיקאיות/ים מקצועיות בלבד.

ישנם חומרים שנחשבים חומרי הדור החדש והעתידי בטיפול במלזמה בריכוזים שונים. הם ניתנים במריחה טופיקלית, תרופות שמונעות שטפי דם,מסוגלות להעביר כתמי מלזמה. ישנן תרופות שהן אלטרנטיבות לקיץ להידרו קינון (אצל קוסמטיקאיות חומרים מדכאי מלנין). אחד מהם הוא הטרניקסמיק אסיד שמטפל בכל חמשת הפתולוגיות של המלזמה: ריפוי של מלנין, פעילות יתר של מלנוציטים, משקם את הממברנה הבסיסית, מטפל בריפוי תאי המאסט וכלי דם וה-Solar Elastosis.
חשוב !!! יש לבצע בדיקות למחלת קרישיות דם לפני נטילת התרופה.

חומר חדש נוסף נקרא Eparinoid נגזרת של אפארין. יש לו תפקיד חשוב ביותר על שמירת הלחות של העור, מבנה של העור והאלסטיות. חשיפה מוגברת לקרני השמש וחומרים כימיים גורמים לירידה בחומר שנקרא Heparan sulfate, חומר שגורם ליצירת מעברים בממברנה ומאפשר מעבר של מלנין לדרמיס. כאן השימוש בעזרת מיכשור לייזר או טיקסל יעזרו הרבה ויגבירו את חדירת החומר לעור.

צילום:pexels

חומר נוסף-Methimazole-בדר'כ ניתן במתן פומי בפעילות יתר של בלוטת התריס, כאן הוא יינתן במתן מריחה ולא מפריע לפעילות יתר של בלוטת התריס. תרופה אנטי-אינזימטית. היתרון של החומר למריחה הוא יכולת לטפל בקיץ ובטוח, מפחית את פעילות המלנוציטים.
תרופה נוספת-ציסטיאמין-חומר נוגד חימצון ניתן בריכוז 5% , יכולת להעביר כתמי מלזמה. עיכוב אינזימטי, וניתן להשתמש בכל השנה.
חומר נוסף- סילימרין-חומר צימחי (קוץ גדילן מצוי) בריכוז 1-2% יש לו השפעה ביעילות על כתמי מלזמה ובטוח לשימוש בכל עונות השנה.

כל אלה הם חומרים שניתנים בצורה פומית וטופיקלית והם חומרים שונים ומגוונים. השילובים הם מוכווני פתולוגיה. השילוב עם הטיפולים אצל קוסמטיקאיות/ים בכירות בחומרים לשיקום העור, מדכאי מלנין והבהרה, נוגדי חימצון והתרופות בשת"פ עם דרמטולוג מומחה בתחום בלבד, הם שילוב מנצח וזה כיף גדול לדעת שיש כיום פתרונות לבעיות המלזמה.
אם את סובלת ממלזמה אני מציע לך לגשת לייעוץ אצל קוסמטיקאית בכירה ובמקביל לדרמטולוג מומחה במלזמה. לקבל את כל המידע ולהחליט על דרך טיפול מנצחת- כי יש פיתרון.

צילום:pexels

**אני רק מציין שכל האמור לעיל הינו מידע כללי וחלקי, מפרי ניסיוני האישי ומידע שקיבלתי, ואיננו מהווה תחליף לייעוץ פרטני. כל המסתמך על מידע זה עושה זאת על אחריותו המלאה והבלעדית.

מאת: אבי ונציה

תגובות 3

הוספת תגובה