עמוד הבית » דור ההמשך – יצירותיו לצד חייו של אסי דיין

דור ההמשך – יצירותיו לצד חייו של אסי דיין

צילום: מתוך הסרט "רגעים".
אירוע הפתיחה יתקיים ביום חמישי, 9.5, ובו תערך לראשונה קריאה מבוימת של "חיי ושקרים אחרים...", תסריטו האחרון של אסי דיין בהשתתפות השחקנים ליאור אשכנזי, מיכל בת-אדם, אלמה דישי, תומר שרון והמוזיקאי והקולנוען נפתלי אלטר.

בין התאריכים 30-9 במאי יוצגו בסינמטק הרצליה יצירותיו השונות של אסי דיין, בהן סרטיו המפורסמים והאייקונים, לצד הקרנות חד פעמיות של סרטיו "חגיגה לעיניים" ו-"הזמנה לרצח" של היוצר המוכשר שהפך, עוד בחייו, לנכס צאן ברזל בעולם התרבות הישראלי. בחלק מהאירועים יתקיימו מפגשי שיח עם שותפיו ליצירה – שחקנים, מפיקים, מוזיקאים ועוד'… בשנותיו האחרונות החל אסי דיין לכתוב ספר – "חיי ושקרים אחרים", שאותו לא השלים. הספר נהיה לתסריט המבוסס על שגרת יומו לצד שירים שכתב. השעות עם המטפל הפיליפיני, אהבתו לבחורה הצעירה ממנו ב-40 שנה, ואיך אפשר שלא – לילה פרוע בבר תל אביבי.

צילום: מתוך הסרט "החיים על פי אגפא".

 

באירוע הפתיחה תתקיים לראשונה קריאה מבוימת של התסריט של אסי דיין (המבוסס על הספר שלא הושלם), בהשתתפות: ליאור אשכנזי, מיכל בת-אדם, אלמה דישי, תומר שרון. המוזיקאי והקולנוען נפתלי אלטר שליווה את יצירתו של אסי מראשית דרכו ועד ימיו האחרונים (בין שיריו הנודעים "עכשיו שירים", "עוד חוזר הניגון") יהיה אמון על המוזיקה ועל השירה.

צילום: מתוך הסדרה "בטיפול"

 

בתום הקריאה המבוימת יוקרן הסרט התיעודי "חיים. נקודה" (ישראל, 1999) בבימויה של ורד טנדלר־דיין. במשך שנתיים עקבה המצלמה אחרי אסי דיין. היא הייתה איתו במהלך עבודתו כבמאי, בעת שפסע ברחוב, ואפילו נכנסה איתו למיטה. ההתעסקות במוות טורדת את מנוחתו עד כדי כך שהוא מזמין לעצמו חלקת קבר בבית הקברות שבנהלל, אך עניינו האמיתי הוא בחיים שלפני המוות, במה שהוא מכנה "הסתמי, הארעי, המקרי". הביוגרפיה הנפשית המסובכת מוסיפה עוד נדבך ליוצר שהפך ל"גיבור תרבות" ונשאר בן אדם.

צילום: מתוך הסרט ד"ר פומרנץ

 

לאירועי אסינמטק, ולרכישת כרטיסים, ניתן להיכנס לאתר סינמטק הרצליה:  https://tinyurl.com/34dpxx6s

תגיות