עמוד הבית » הסופרת והמשוררת שהקדימה את זמנה

הסופרת והמשוררת שהקדימה את זמנה

המשוררת ציפי שחרור באירוע ההשראה הבינלאומי במוזיאון תל אביב לאומנות, צילום: פרטי
ציפי שחרור, שפרסמה 37 ספרים, מהם 20 ספרי ילדים שחלקם תורגמו לשפות שונות, אוהבת להיפגש עם קוראיה הצעירים ברחבי הארץ מזה 35 שנה

הסופרת והמשוררת ציפי שחרור הוציאה לאור 37 ספרים, מהם 20 ספרי ילדים, 14 ספרי שירה ושלושה ספרי פרוזה. ספרה ה-37 הוא "שיריפוי – כוחה המרפא של השירה", ספר מכונן וייחודי שטרם נכתב כמותו. בימים אלו היא מסיימת שלושה ספרי ילדים נוספים. חלק מספריה תורגמו למספר שפות, היא מנחה סדנאות כתיבה, עורכת ומנטורית, שימשה במשך כעשור עורכת כתב העת "מאזניים" מטעם אגודת הסופרים, וזכתה בפרסים ספרותיים יוקרתיים ובהם: פרס ראש הממשלה (פעמיים), פרס אקו"ם, פרס חומסקי מטעם אגודת הסופרים ופרס קוגל לספרות יפה.

במשך השנים היא הופיעה וממשיכה להופיע בבתי ספר רבים ברחבי הארץ בפני ילדים ובני נוער ועם הרכבים שונים במפגשים ספרותיים במסגרת "אומנות לעם" ו"סל תרבות", ובהם קיימה משך שנים רבות מפגשים עם הסופר ושדר הרדיו יצחק נוי ז"ל, הסופר איטו אבירם, עימו היא ממשיכה להופיע בפני בני נוער כבר כמה עשורים ובעבר עם הסופרת תמר הדר ז"ל, הציירת נורית צרפתי, הזמר ראובן גבירץ מלהקת 'חלב ודבש', הזמרת שולי נתן, המשורר והאומן משה בן שאול, השחקן והמשורר יוסי אלפי, הזמרת קרן הכט ועוד. היא הנחתה סדנאות כתיבה לילדים במקומות רבים ברחבי הארץ עם המשוררים רוני סומק ואשר רייך.

המשוררת והסופרת ציפי שחרור עם חלק מספרי הילדים שלה, צילום: יהורם גלילי

שחרור: "אני אוהבת את המפגש הבלתי אמצעי עם קוראיי הצעירים. כסופרת ילדים, שמופיעה בבתי ספר רבים ברחבי כבר 35 שנה, מפגשים אלה חסרו לי מאוד בתקופת הקורונה. הכתיבה לילדים שומרת כל הזמן את הילדה שבי, וכך איני נפרדת מאותה ילדה. ככל שאני מתבגרת הילדה שבי מתעצמת ומאפשרת לי לראות את הפליאה, הקסם  והראשוניות, כך שמבחינתי דברים רבים בעיניי הם בריאה חדשה. יש בי משהו ילדי שממנו נובעת הכתיבה לילדים ומשליכה גם על כתיבתי למבוגרים".

ציפי שחרור מופיעה עם סופרים ישראליים ידועים ובהם: נורית זרחי, מאיר שלו, דויד גרוסמן ואחרים בספר הידוע "סודות של סופרים", שאותו ערכה פרופ' מירי ברוך. פרופ' ברוך פנתה לסופרים ושאלה אותם על דרך עבודתם, על סודות מהילדות שהם נושאים איתם ועל מפגשיהם עם קוראים צעירים.

לפני מספר שנים יצא לאור תקליט הנושא את השם "נופי ילדות" ובו שירי משוררים לילדים: משירי לאה גולדברג, חיים נחמן ביאליק, מרים ילן שטקליס והשיר "ילדה של קיץ" מספרה של שחרור הנושא שם זה. השיר הולחן על ידי המוזיקאית דקלה בניאל וזמרת האופרה הישראלית יעלה אביטל שרה את השיר בכישרון בז'אנר אופראי, מלווה בשלישיית עתר, שלישיית נגנים מוכשרים. בסופ"ש האחרון התקיים בסטודיו אנט פסטיבל ספרות מוזיקלית, והשיר "ילדה של קיץ" מאת ציפי שחרור שב אל התודעה וזכה להצלחה מרובה.

לציפי שחרור יש עשייה ספרותית ענפה למבוגרים ולכתיבה: היא מנחה ועורכת אירועי שירה בשיתוף תיאטרון קרוב ע"ש ניקו ניתאי, עורכת זו השנה הרביעית את אנתולוגיות השירה  רבות הממדים עם מאות שירים עבור יום ההשראה הבינלאומי שייסדה טלי דביר לבנת. לאחרונה התקיים אירוע גרנדיוזי לרגל יום ההשראה הבינלאומי, בפני מאות משתתפים במוזיאון תל אביב לאומנות, והוצגו בו כל האומניות המשתתפות במיזם, לצד הצגת האנתולוגיות שבעריכתה של שחרור הזוכות לעניין רב.

שחרור נולדה וגדלה ברמלה, בה היא רואה כור היתוך משפיע. היא התחילה לכתוב כבר בגיל עשר. "בשנות ה-60 וה-70 היה טאבו לגבי החיים הפרטיים. הייתי בת 11 כשהוריי התגרשו, נאלצתי להסתיר זאת מפני ילדי הכיתה. הצורך להסתיר להתגונן מפני תגובות הילדים והסוד שנצרתי מפניהם העיק עליי, ואז התחלתי לכתוב.  תמיד ידעתי להתמודד עם משברים, ובשירה מצאתי עוגן, וכשלא יכולתי לדבר על המשבר המשפחתי, ולנצור סוד, פניתי לכתיבה. הייתי ילדה רטורית שאהבה להתנסח ופעמים רבות ברחתי לספרים".

ספרה הראשון לילדים "בוא נשחק בכאילו" יצא לאור בשנת 1984 בעקבות סיפורים שסיפרה לילדיה. "ילדיי אהבו כל כך את הסיפורים האלה וחשבתי שילדים אחרים ודאי ירצו גם לקרוא אותם", היא אומרת. שני ספריה הבאים לנוער, "קרסוליה – עלילותיה של ילדת פלא" ו"קרסוליה בחלל", היו רבי מכר בשנים 1989-1986 ואף עשו היסטוריה. "זו הפעם הראשונה שבה נכתב ספר בעברית לנוער העוסק בגיבורת על בעלת כוחות המאפשרים לה לעוף ולטוס עם מדענים לחלל לכוכב כדי להביא מינרלים בעלי יכולת לרפא מחלות חשוכות מרפא".

לספרה הבא "אמא היא גם אבא" היה ביקוש רב בקרב ההוצאות לאור מהשורה הראשונה בישראל, שהתחרו עליו. בסופו של דבר, החליטה שחרור להוציאו לאור בהוצאת 'ספריית מעריב'. באותה תקופה החל גל חדש של פרסומים על משפחות חד-הוריות: אימהות חד-מיניות להט"ביות וגם אימהות שהביאו לעולם ילדים מחוץ לנישואין. עד אז היה נושא זה בגדר טאבו, ורק החלו ניצני הלגיטמציה החברתית והפתיחות לכך. "יום אחד פנתה אליי הסופרת נירה הראל, אז עורכת בהוצאת 'עם עובד', והציעה לי לכתוב ספר כזה על נושא שלא היה מוכר לי. במשך שנה עשיתי תחקיר וראיינתי עשרות ילדים, אימהות, מטפלות, פסיכולוגיות ועוד כדי להכיר את הנשים האלה. בעקבות התחקיר הפכה אחת הילדות, שפגשתי ממשפחות אלה, לדמות שליוותה את הספר. הוא יצא לאור במהדורות רבות ותורגם למספר שפות רבות, ובהן צרפתית ואנגלית. עד היום פונות אליי אימהות שאומרות לי שהספר הזה הוא התנ"ך שלהן", היא אומרת.

חלק מספרי הילדים של הסופרת והמשוררת ציפי שחרור, צילום: פרטי

ספר נוסף שלה, שהקדים את זמנו בשנת 1990, הוא "ארמונות גנובים" (ספריית 'פועלים'), שעוסק בקבלת האחר והשונה ובייחוד השונה. מערכת החינוך הכניסה נושא זה לתוכנית הלימודים ולשיח רק כעבור אחרי 20 שנה ואף גייסה את הספרות למען נושא זה. באותה תקופה הופיעה שחרור עם ספריה בפני תלמידים רבים בארץ. היא אף השתתפה בתוכניות טלוויזיה רבות, כולל בתוכנית טלוויזיה עם הסופר ומנחה הטלוויזיה דאז גדי טאוב, שהפך להיסטוריון, ובתוכניות סופ"ש רבות. במשך כשנה התגוררה בארצות הברית והופיעה שם עם ספריה בפני ילדים בבתי ספר יהודיים.

מאת: יהורם גלילי