עמוד הבית » סלוניקי המתחדשת

סלוניקי המתחדשת

צילום: unsplash
פעם קראו לסלוניקי "ירושלים של הבלקן", אבל ראש העיר הנוכחי שלה, שנבחר לפני כמה חודשים, נבחר על בסיס מצע שעיקרו להפוך את סלוניקי "לתל אביב החדשה" תוך 4-5 שנים. וככה בין חומות עתיקות ורובע המאכלס את הרובע המוסלמי של העיר, סלוניקי מתחדשת לאיטה הופכת לעיר מודרנית , שוקקת חיים והמון אנרגיות טובות.

יש בה כל מה שצריך כדי להעניק חוויה ים תיכונית קסומה וייחודית. רחובות צרים מרוצפי אבן, גסטרונומיה ברמה גבוהה, שווקים תוססים ומוסיקה טובה בשלל טברנות.

לבאים בשעריה, מציעה כיום סלוניקי, בירת חבל מקדוניה, שלל ריחות, טעמים, סגנונות ארכיטקטונים המתבססים על ההיצע הרב תרבותי ועל ההיסטוריה המגוונת שלה. שלטון עות'מאני, ביזנטי. כן. מזכירה מאוד את ירושלים. חלק מהמבנים הללו הוכרזו על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. מהקשת והרוטונדה של גלריוס, ועד רובע האמנות וסיליסיס אולגס.

צילום: unsplash

לא  מפתיע שבמשך שנים רבות, למעשה מאז גירוש ספרד ועד למלחמת העולם השניה בה נשלחו לאושוויץ מרבית יהודי העיר, היא הייתה למרכז יהודי, חילוני ותורני. סלוניקי הייתה העיר אליה  עלו לרגל ובה התיישבו רבים מעשירי היהודים באירופה. אבל לא רק תורה חיפשו בה. סלוניקי היא עיר מסחרית המזכירה מאוד את הרחובות של דרום תל אביב  לאורך חוף הים  התיכון בואכה יפו. המון מסחר, יבוא, יצוא, בתי מלאכה קטנים, ניצנים של הייטק ולאחרונה גם גן עדן נדל"ני, עבור משקיעים מכל העולם כולל מישראל.

צילום: unsplash

הלב הפועם של העיר, הוא הנמל שבשוליים שלו התפתחה סצנת חיי לילה המזכירה מאוד את אזור נמל תל אביב. בסגנון יווני כמובן. טברנות ומסעדות אותנטיות במתחמי Ladidika או Nikis, לצד ברים שוקקים בצעירים. שכן סלוניקי מאכלסת כיום ארבעה אוניברסיטאות, נחשבת לעיר הסטודנטיאלית הגדולה ביוון.

צילום: unsplash

יש בה המון מוזיקה טובה, אוכל מעולה, שווקים עממיים לצד מכרזי קניות המאכלסים כמה מהמותגים הידועים בעולם במחירים זולים משמעותית יחסית לחנויות מקבילות בארץ.

צילום: unsplash

מאת: ד"ר אשר וטורי