עמוד הבית » צאו לטייל ביום אהבה

צאו לטייל ביום אהבה

מונפורט,צילום: סוכנות ג'יני
קרן קימת לישראל מציעה שלל אתרים רומנטיים לדייטים באוויר הפתוח וביערות הפורחים בכל רחבי הארץ.

בית היערן ומצפור בית היערן:

בית היערן הוא בית אבן קטן המספר על ראשית נטיעת היערות באזור. היו אלה אנשי "מצפה הגליל" – ארגון התיישבות מוסדית שאנשיו ישבו בשנות ה-40 של המאה ה-20 במשכנם הזמני בחוות סג'רה. עבודה לא הייתה בנמצא והמתיישבים סבלו חרפת רעב, עד שנציגם אזר עוז ונסע לירושלים לבקש תעסוקה מראש מחלקת הקרקעות והייעור בקק"ל דאז יוסף וייץ. וייץ הכיר היטב את החווה מהימים שבהם כיהן בה כמנהל. הוא נענה למתיישבים ולאחר סיור בשטח בשנת 1944 קבע כי יש לייער את המרחב שבין התבור לכביש נצרת-טבריה. אלה היו הנטיעות הראשונות של קק"ל בגליל התחתון. לקראת הנטיעה נבנה "בית הקרן הקימת", ששימש כמחסן לכלי עבודה ולשתילים. כאן נאספו אנשי מצפה הגליל למנוחה קלה על כוס קפה, ורקמו את חלומם להקים יישוב משלהם. הדבר עלה בידם והם הקימו את מושב שדה אילן, הצופה על היער שנטעו.
בית הקרן הקימת נקרא כיום בית היערן. שביל סלול להולכי רגל, באורך כ-700 מטר (הלוך ושוב), מוליך מבית היערן אל מצפור בית היערן. המצפור צופה על רמות הבזלת של הגליל התחתון.

דרכי הגעה: לפארק יער בית קשת שתי כניסות אפשריות: לבאים מדרום-מכביש 65 יש לפנות שמאלה לקיבוץ בית קשת ומשם בעקבות השילוט. לבאים מצפון: כביש 77 ,הכניסה בצומת החביתה, לכיוון מחנה שמשון ובעקבות השילוט.

צילום: כליל אדר, ארכיון הצילומים של קק"ל

עין פוריה

הוא מעיין קטן הנובע למרגלות פוריה עילית, במדרון המשקיף על הכנרת. מול נופי הכנרת, בין כמה דקלים, מחכה לכם בריכה קטנה שמתמלאת ממימיו של עין פוריה. כדאי לבקר כאן בשעות אחר הצהריים, כאשר קרני השמש נופלות על האגם ועל הגולן. זו תפאורה מושלמת לפיקניק, קפה,או סתם תצפית יפה.

 דרכי הגעה: הכניסה לדרך המובילה למעיין נמצאת בכביש 7767, כ-900 מ' ממערב למצפה אורון שאול, שבכניסה לאכסניית הנוער פוריה וליער שווייץ.הדרך עבירה ברכב פרטי בלבד.

פארק אדמית

מהפארק נשקפים הנופים ההרריים של הגליל המערבי ומפרץ חיפה. האזור מאופיין בנוף של מצוקי נחל בצת ונחת נמר.  בפארק ניטעו עצי בוסתן ועצי יער, סומנו מסלולי טיול ונקבעו נקודות תצפית– כל מה שצריך לבילוי נעים בחיק הטבע. 

פארק הירדן

פארק הירדן משתרע על פני כאלף דונם, בפינה הצפון-מזרחית של הכנרת בצד האפיק המזרחי של הירדן, והוא מכוסה בסבך צפוף של צמחייה, היוצרת "יער" של גדות נחלים. בסבך הצמחייה נחבאים עופות רבים ובמים שוחים צבים ודגים. הפארק משלב מגוון אתרים ומתקני נופש ובהם מסלולי סיור מסומנים, אתר טחנות קמח עתיקות ובו אמות מים ובריכות, האתר הארכיאולוגי של בית צידה, שיט בקייאקים ובאבובים, מדשאות, שולחנות פיקניק, פינות חמד לאורך פלגי הירדן, ברזיות מים, מתקני שעשועים לילדים, מזנונים ושירותים ציבוריים.

פארק גורן

פארק גורן משתרע בלב החורש של הגליל המערבי ומעל לערוץ נחל כזיב. יוצאים ממנו שבילי טיול לשמורת נחל כזיב, לעין טמיר ולמבצר המונפור. נופיו הירוקים והמרהיבים, על מגוון אפשרויות הבילוי שבו, הפכו את פארק גורן לאחד ממוקדי הטיולים החשובים והבולטים בישראל.

 מצפה מונפורט

נקודת תצפית מרהיבה על המבצר הצלבני מונפורט, הצמוד למדרון תלול בנחל כזיב. מרפסת התצפית משקיפה גם על עמק הנחל, המכוסה כולו חורש ים-תיכוני מפותח. מהמצפור יורד שביל טיול לנחל כזיב ולעין טמיר, הנובע כל השנה. סמוך למצפור ובפארק חניונים רבים של קק"ל. המצפור נגיש לאנשים עם מוגבלות. כקילומטר ממזרח לכניסה לקיבוץ אילון, כביש 889. בחניון זה חל איסור לינת שטח.

יער אילנות

בלב השרון נמצא יער מיוחד במינו. 750 מיני עצים צומחים זה בצד זה ומייצגים מבחר עצום של מקומות ברחבי העולם. סיור ביער הוא חוויה לאוהבי טבע והזדמנות לעריכת היכרות עם עצים מופלאים, חלקם בעלי מראה אקזוטי מרתק. ישנו מרכז מבקרים המוקדש כולו לעצים, משלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום, ומציע למבקרים בו חוויה מיוחדת.

צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל

תל אזקה

תל עזקה הממוקם בפארק בריטניה,  מתנשא לרום של 347 מ' מעל פני הים, ונשקפת ממנו תצפית על עמק האלה ועל נופי השפלה וההר. בגלל מקומו האסטרטגי חלש היישוב במקום על המעבר החשוב מהשפלה להר ועל צומת הדרכים שהוביל מבית שמש לכיוון לכיש. היישוב במקום התחיל באלף השלישי לפנה"ס ובאלף השני לפנה"ס (תקופות הברונזה התיכונה והמאוחרת) והתקיימה בו עיר גדולה ומשגשגת, מבוצרת בחומה גדולה. עזקה הייתה עיר בנחלת שבט יהודה, והיא נזכרת במלחמת יהושע עם חמשת מלכי האמורי ובמלחמת ישראל בפלשתים, שבה הרג דוד את גוליית. העיר נמנית עם הערים שביצר רחבעם. עזקה נזכרת בכתובת אשורית, המתארת את כיבוש העיר בידי סנחריב בשנת 701 לפנה"ס. כמאה שנה מאוחר יותר מתאר ירמיהו את עזקה כאחת משתי הערים האחרונות שנותרו ביהודה לפני חורבן ירושלים (586 לפנה"ס), ובכתובת שנחשפה בשכבת החורבן בלכיש מתוארת נפילת עזקה בידי צבאות נבוכדנאצר, מלך בבל. בימי שיבת ציון חזרו משפחות אחדות משבט יהודה והתיישבו בעזקה, ובהמשך התקופה הפרסית התפתח במקום יישוב חקלאי גדול. היישוב בה הוסיף להתקיים גם בתקופה הרומית-ביזאנטית. במפת מידבא, מן המאה השישית לספירה, לא מופיע השם עזקה, ובמקומו מופיע שמו הביזאנטי של היישוב – בית זכריה, שם שנשתמר עד היום במושב זכריה, הסמוך לתל. במדרונות התל אותרו מערכות מסתור, כנראה מתקופת מרד בר-כוכבא.

בתל תצפית נהדרת על עמק האלה.

הגעה: הדרך מתחילה בשער הכניסה הצפוני. סמוך לשער, בצל עצי חרוב נטועים, הכשירה קק"ל חניון ואזור משחקים נגישים למוגבלים בתנועה. משער הכניסה הצפוני יוצאת דרך סלולה ובצדה חניונים אחדים. כ-600 מ' הלאה משם פונה דרך הפארק שמאלה ומגיעה לאחר כ-800 מ' לחניון שלמרגלות תל עזקה.

 מצפור עמק איילון (פארק איילון קנדה)

נקודת תצפית יפהפייה בדרך היורדת לתל איילון. התצפית חושפת את מרחבי עמק איילון וגבעות מערב השומרון (מצפה עמק איילון).

גישה למצפור פארק איילון:  מהכניסה המזרחית לפארק, ממשיכים היישר לפנים בדרך איילון (סימון ירוק). לאחר כ-2.5 ק"מ עוזבים את הדרך המסומנת ירוק וממשיכים בדרך התמר (סימון שחור), המגיעה לאחר כ-150 מ' למצפה.