עמוד הבית » MeToo התבוננות באקדמיה בתופעת הטרדות מיניות
דנדש על המדף

MeToo התבוננות באקדמיה בתופעת הטרדות מיניות

כריכה קדמית
ספר חדש הרואה אור בימים אלו. מחברת הספר פרופ' רחל ארהרד, כיהנה במשך חמש שנים כנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטת תל אביב וכראשת פורום כל הנציבות במערכת ההשכלה הגבוהה.

בתום כהונתה היא חושפת את תופעת ההטרדות המיניות במוסדות להשכלה גבוהה על כל הנפיצות הפוליטית התקשורתית של הנושא. כמי שפועלת בהתמדה, בנחישות ובנמרצות לקידום הוגנות מגדרית הבינה רחל שעליה לכתוב על התופעה שקיימת כמעט בכל ארגון, וגם באקדמיה ביתה ומבצרה, ולהציע נתיבי פעולה הכרחיים לשינוי המיוחל.

 קמפיין MeToo # הפמיניסטי ובינלאומי, החל להתפשט באופן ויראלי בסוף שנת 2017 שיצא באופן נחרץ נגד הטרדות ותקיפות מיניות. עשרות מיליוני בני אדם מרחבי העולם כולו, גברים ונשים שיתפו את קמפיין  כולל ידוענים רבים שנחשפו. פתאום הכול פתוח, גלוי וחשוף.

כולם יודעים שההטרדות והתקיפות המיניות הן רעות חולות בחברה ובגופים רבים, עצמאים, ציבוריים או ממשלתיים, גופי תקשורת, פיננסיים, ארגונים ומוסדות כאלו ואחרים וכן גם במוסדות להשכלה גבוהה.

ייחודו של הספר הוא בהתבוננות הרחבה של המחברת ושל כותבים נוספים שנרתמו לנושא במגוון רחב של דיסציפלינות – סוציולוגית, פסיכולוגית, היסטורית, משפטית, ארגונית ופוליטית הקשורות לתופעת ההטרדות המיניות באקדמיה.

פרופ' רחל ארהרד מזמינה את הקוראים להתבוננות בהטרדות מיניות באקדמיה בעדשה בעלת רזולוציה גבוהה שמאפשרת להבחין בפרטים ובדקויות המרכיבים כל אירוע של הטרדה מינית, וזאת מנקודת המוצא המהותית, כי הטרדה מינית הינה פרקטיקה של אי – שוויון מגדרי.

פרופ' רחל ארהרד: "לאוניברסיטאות היה ויש תפקיד חברתי ייחודי המבדיל אותן מארגונים וממוסדות אחרים, הן אמורות לשמש מגדלור ערכי לחברה, הן אמורות לשאת את דגל הנאורות והמצוינות ולשמש מודל המקרין ומתווה את הדרך לכלל החברה וכל זה לא עולה בקנה אחד עם אפליה, הטרדה, התנכלות והדרה. עם זאת בשנים האחרונות עולים וצצים תיאורים סנסציוניים על הטרדות מיניות באקדמיה וממלאים את דפי העיתונות והרשתות החברתיות והשאלה הנשאלת היא: מה באמת קורה שם?".

פרופסור רחל ארהרד
צילום יובל כהן

כדי לדעת יותר ולרדת לעומקן של תופעות ההטרדות המיניות ועל מנת לא להיות לבדה "חשופה בצריח" ייסדה פרופ' ארהרד בזמן כהונתה כנציבה למניעת הטרדות מיניות את הפורום  bsafe – קמפוסים ללא הטרדה מינית אשר סיפק מסגרת למידה ותמיכה לכל הנציבות במוסדות להשכלה גבוהה בארץ כולה.

כל ארגון החפץ למגר את תופעת ההטרדות המיניות ולקדם הוגנות מגדרית ייעזר מאד בספר. שלושת שערי הספר יכולים לשמש תבנית בסיס לתוכה כל ארגון יכול לצקת את מאפייניו הייחודיים.

ME TOO באקדמיה בישראל?! מאת: פרופסור רחל ארהרד | הוצאת סטימצקי | מחיר: 96 ש"ח |

להשיג ברשת חנויות סטימצקי