עמוד הבית » איזה מיזם חדש מצטרף לבית הנשיא?

איזה מיזם חדש מצטרף לבית הנשיא?

מימין יהודה משי זהב יור זקא ומייסד ארגון אשת לפידות ונשיא מדינת ישראל צילום חיים צח לע"מ בית הנשיא
שיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש עם השרה לשוויון חברתי וגמלאים, ח"כ מירב כהן ועם יו"ר זק"א ומייסד ארגון אשת לפידות, יהודה משי זהב יחד עם מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, במטרה לעצור את המקרים הקשים שאירעו לאחרונה, בהם נמצאו קשישים גלמודים בדירתם ימים רבים אחרי שנפטרו.

השנה, בעקבות מגבלות המאבק בנגיף הקורונה, כמות המקרים עלתה בכ-30% ביחס לשנה שעברה. מטרת מיזם "לא משאירים אותם לבד"' לחבר בין קשישים וגלמודים לבין מתנדבים ומתנדבות אשר לוקחים על עצמם לקיים שיחת טלפון פעם ביום עם קשיש, ובכך להפיג את בדידותם הקשה.

״אנחנו מתמודדים עכשיו עם שתי מגפות ממאירות: הקורונה והבדידות. שתיהן קטלניות ומסוכנות, ואסור שהמאבק באחת יגרום לנו לזנוח ולהפקיר את הבודדים והגלמודים, ולסכן כך את חייהם,״ אמר הנשיא בדבריו והוסיף כי התרגש מאוד לשמוע איך התקבל המיזם הנהדר והחשוב הזה בציבור. ״68,000 מתנדבים, בזמן קצר כל כך, זאת הצלחה כבירה, מרגשת, מעוררת תקווה. כדי להקדים תרופה לאסון, הקמתם מפעל נפלא, נרתמתם לפיתוח התרופה נגד מגיפת בדידות.״

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי אמר בפגישה: "בית הנשיא, באמצעות העובדות והעובדים, יירתם לסייע למיזם התנדבות חשוב ומציל חיים של ארגון זק״א ״אמץ קשיש״. אנו נפתח גם אצלנו קו הרשמה למתנדבים לביצוע שיחות לקשישים ואזרחים עריריים ובודדים. ההתנדבות תכלול שיחת טלפון יומית והפגת בדידותם בשיחה מצילת חיים. במידה והעובדים המתנדבים יאתרו גם צרכי כלכלה ורווחה או סיוע ממשרדי הממשלה, יסייע חמ"ל הקורונה של המשכן במתן מענה מהיר ויעיל."

השרה לשיווין חברתי וגמלאים, ח"כ מירב כהן ברכה גם היא על המיזם ואמרה: "בתקופת הקורונה חשוב לשמור על בריאותם של המבוגרים ולהגן עליהם מפני חשיפה לנגיף, אך לא פחות חשוב מכך, לשמור על חוסנם הנפשי. עוד לפני עידן הקורונה, כמחצית מבני ה-75 ומעלה העידו על עצמם שהם חשים בדידות ועתה, בתקופת המשבר, 33% מאוכלוסיית המבוגרים מעידה על התדרדרות. בימים אלו, אנו עובדים על יישום תכנית ארוכת טווח להתמודדות עם מצוקת הבדידות, המהווה אתגר לאומי ופרטיה הוצגו היום לנשיא המדינה. אני מודה לנשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, וליו״ר ארגון זק״א, מר יהודה משי זהב ואני מברכת על עבודתנו המשותפת בנושא חשוב זה."

נשיא מדינת ישראל והשרה לשיוויון חברתי וגמלאים מירב כהן
צילום חיים צח לע"מ בית הנשיא

יו"ר זק"א יהודה משי זהב הודה לנשיא ואמר: "אני רוצה להודות לנשיא המדינה על היוזמה, אין ספק שההצטרפות של בית הנשיא תסייע מאד למיזם הכה חשוב ותעודד אנשים רבים להצטרף, ואנו מברכים אותו על כך.

מתחילת השנה טיפלנו בארגון זק"א ב-136 מקרים של קשישים וגלמודים, שמצאנו אותם במצב של 'איבוד צלם אנוש', ממש כך: 'איבוד צלם אנוש'. עוד לפני הקורונה יצאנו במיזם בשם 'שכן / שכנה שים לב אם אני חסר', אם לא ראיתם את השכן יום יומיים, תעלו, נקישה אחת בדלת ותבדקו מה מצבו. הקמפיין הצליח מאד. עם פרוץ הקורונה האמנו שנושא הקשישים והגלמודים שכל כך דיברו עליהם יהיה בסדר היום. אבל לא כך היה המצב, להיפך. נצפתה עלייה של כשלושים אחוז במקרים הקשים לעומת 2019. לכן יצאו ארגון זק"א וארגון "אשת לפידות" בקמפיין נוסף בשם 'לא משאירים אותם לבד', המחבר בין מתנדבים/ות לבין קשישים וגלמודים לשיחת טלפון פעם ביום. נכון להיום ישנם כ-68,000 אזרחים שהצטרפו למיזם החשוב. ממש עם ישראל ביופיו.

"אם כל אחד מאתנו יעצור לרגע ויחשוב על השכנים בבניין, על הקשיש או הגלמוד שגר למעלה או למטה ויהיה איתם בקשר, אפילו רק טלפוני, בטוח נציל חיים. מינימום השקעה מקסימום תוצאה." הוסיף יהודה משי זהב.