עמוד הבית » כשאנו מקובעים בתבניות חשיבה עלולים להתרחש כשלים""

כשאנו מקובעים בתבניות חשיבה עלולים להתרחש כשלים""

נטע ענבר סבן עם שני ספריה, צילום: פרטי
"מחול התודעה והנפש" ו"פסיפס אנושי", שני ספריה של הפסיכולוגית נטע ענבר סבן, הופכים בימים אלו לאקטואליים יותר מתמיד ואף זוכים לשבחים מאישים כמו: נשיא המדינה ויו"ר הסוכנות היהודית

הספר "מחול התודעה והנפש – מבט פסיכולוגי על תהליכי התפתחות אישית וחברתית" (גלילי הוצאה לאור) מאת הפסיכולוגית נטע ענבר סבן זכה לקבל שבחים – לא רק מהקוראים והקוראות הרבים שקנו אותו בחנויות הספרים ברחבי ישראל, בחנויות המקוונות וגם בדוכן של הוצאת איפאבליש בבעלותה של שלהבת זוהר, שפעל ביריד הספרים הגדול שנערך בשבוע שעבר במתחם שרונה בתל אביב – אלא גם מאישי ציבור בכירים בישראל.

"שמחתי מאוד לקבל את ספרך המבטיח והמרשים. תודה רבה שחשבת שנכון לשלוח אותו גם אלי. מתוכן העניינים וההקדמות של ספרך הוא מעורר בי עניין רב, ובמיוחד שמחתי שראיתי שאת מצטטת את שירו של יהודה עמיחי 'המקום שבו אנו צודקים'. חוץ מזה שהשיר יפה בעיני. המסר המרכזי שלו שכדי להיפתח לשינוי או לתהליך צריך לבנות עמדה מאפשרת צמיחה. הרב יונת זקס בספרו לרפא עולם שבור כותב (עמ' 33) 'רק מי ששואל אם אמנם צריך העולם להיות כפי שהוא, מסוגל לשנות אותו'. כתיבת ספר על תהליכי שינוי היא עדות על קיומה של שאלה ועל קיומו של פוטנציאל לגרום שינוי. תודה רבה".
כך כתב גבי פרץ, הפסיכולוג הארצי והממונה על רישוי פסיכולוגים בישראל, במכתב על הספר "מחול התודעה והנפש" מאת הפסיכולוגית נטע ענבר סבן שעותק מספרה נשלח אליו לאחרונה.

נטע ענבר סבן ושלהבת זוהר ביריד שבוע הספר בשרונה, צילום: יהורם גלילי

"תבונותייך העולות בספר על ההתפתחות האנושית ועל התפתחותנו כעם מעוררות מחשבה. המסע האישי של כל אחד מאיתנו לעצמו אודותיו את מספרת בספרך הינו משפיע על המסע הקולקטיבי של העם היהודי כולו, כפי שאבחנת בספרך: 'עובדה היא כי אין אדם יכול לחיות ללא שייכות לעם, ואין עם יכול לחיות ללא אנשים שיהיו חלק ממנו. הם תלויים זה בזה, לעתים למגינת ליבם'. משפט זה מעל הכל ממחיש עד כמה המושג 'כל ישראל ערבים זה בזה' טבוע אמוק בתוכנו כעם. תודה לך על ספר מרחיב אופקים זה ועל המחשבות העולות מהעיון בו".
כך כתב יו"ר הסוכנות היהודית דורון אלמוג (אלוף במיל'), שגם קיבל עותק מודפס מהספר "מחול התודעה והנפש" מאת נטע ענבר סבן.

"קיבלתי בתודה את הספר 'מחול התודעה והנפש', אשר הואלת להעביר אליי. עיינתי בספר והתרשמתי מהאופן שבו הצלחת להציג תהליכי התפתחות שלנו כבני אדם, וכן את האופן שבו תהליכי חשיבה משתלבים ומשפיעים על התפתחות רגשית. נראה כי ספרך מיטיב לשקף את עשרות שנות ניסיונך כפסיכולוגית קלינית ואת התהליכים שעברת עם מטופלייך. קבלתם של ספרים כמו שלך משמחת אותי מאוד. המחויבות של אזרחיות ואזרחי ישראל לעמם ולמדינתם, והאכפתיות כלפי החברה הישראלית הן אינן דבר של מה בכך. אני מאחל לך עוד שנים רבות של עשייה יצירה והנאה ממעשי ידייך".
כך כתב נשיא המדינה יצחק הרצוג, שקיבל אף הוא עותק מודפס מהספר "מחול התודעה והנפש" מאת נטע ענבר סבן.

הספר, המשמש מודל למציאת הדרכים לממש את עצמנו ולפתור מצוקות חיים שאנו נתקלים בהן, מיועד לכל מי שמעוניין להוציא את המיטב מעצמו, לעבור שלב נוסף של התפתחות בחיים, להקשיב לתוכנה הייחודי של נפשנו ולממשה. בספר ניתן לקרוא כיצד ניתן לעשות את זה, איך עובד מוחנו, מדוע אנו נתקעים בתבניות חשיבה המשפיעות על חיינו ומהי הדרך לשנותן: בתוכנו, בזוגיות, בהורות, בקריירה וגם בתהליכים לאומיים, חברתיים ופוליטיים.

הנשיא יצחק הרצוג עם הספר מחול התודעה והנפש, צילום: באדיבות בית הנשיא

בספר ניתן דגש למקום היסוד הנשי והתפתחותו כמו גם לתהליכי קבלת החלטות בקרב. לכל אורכו מחולל הספר את מחול ההתפתחות, נע בתנועה ספירלית קדימה ואחורה, החוצה ופנימה ומציג שינויים בזמן, ברעיונות ובהיסטוריה של אנשים ושל חברות אנושיות. הוא מביא תיאוריות פסיכולוגיות, פיזיקליות, חברתיות וכלכליות וגם כאלה הנוגעות לתקשורת המונים ולהתפתחות שעברנו כעם. הספר משמש מודל למציאת הדרכים לממש את עצמנו ולפתור מצוקות חיים שאנו נתקלים בהן, ומוצגים בו סיפורים מרתקים הממחישים את תהליכי ההתפתחות, הקשיים שאנו עוברים וההתגברות עליהם.

ב"מחול התודעה והנפש" שמה ענבר סבן דגש על המקום של היסוד הנשי בחיינו ושל האישה המשתנה. "על פי יונג, יסוד גברי פירושו להתנהל על פי הרציונל, המודעות, ישירות להשגת המטרה. היסוד הנשי כולל התנהלות על פי האינטגרציה, האינטואיציה, המעגליות והלא מודע. נושא חשוב נוסף הוא תהליך ההתפתחות כתוצאה מתהליכי חשיבה, מחול ההתפתחות והקיבעון. "תבניות חשיבה מתגבשות בנו מרגע הלידה, ובמהלך החיים מכתיבות את מה שנשמע ונראה, את דעותינו וערכינו, את יחסינו לאחרים ואת כל מה שנרגיש, נחשוב ונעשה. תבניות חשיבה יכולות להשתנות ומשפיעות עלינו, כפי שאנו משפיעים עליהן בתהליך גומלין של התפתחות", אומרת ענבר סבן. "כשאנו מקובעים בתבניות חשיבה עלולים להתרחש כשלים בתפיסת מקום הנשים והילדים בחברה, בדעותינו על אחרים, במלחמות וביכולת המיוחדת של גברים ונשים בישראל לפרק תבניות חשיבה ולהיות יצירתיים וחדשניים".

קישור לרכישת הספר "מחול התודעה והנפש" מאת נטע ענבר-סבן מאתר "עברית":
https://www.e-vrit.co.il/Product/28500/%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%9C_%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%93%D7%A2%D7%94_%D7%95%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%A9

נטע ענבר-סבן היא פסיכולוגית קלינית מומחית בעלת תואר מ.א. מהאוניברסיטה העברית. מטפלת בילדים ובמבוגרים למעלה מ-35 שנים, שעבדה בבית החולים "גהה", הדריכה במחלקת הרווחה בעיריית מודיעין וטיפלה בהתנדבות בנפגעי טראומה באזור הדרום. שיטות הטיפול שלה נסמכות על תיאוריות פסיכואנליטיות ובראשן התיאוריות של פרויד ושל יונג, על תיאוריות משפחתיות וחברתיות, כמו גם על טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות.

"פסיפס אנושי – מבט פסיכולוגי על הגוונים המרכיבים את עם ישראל" (צמרת הוצאה לאור), ספרה הקודם של נטע ענבר סבן, הופך לאקטואלי יותר מתמיד בימים אלו. הספר עוסק בלהקות אנושיות והמאפיינים שלהן, ולהקת עם ישראל בעיקר. לדבריה,  הוקעת חלק מחברי הלהקה, חצי מהעם לפחות בסיסמאות מבזות, בזלזול ובאמירה שאפשר לוותר על חצי מהעם קשה ביותר, "בעיקר כשהיא באה מהשלטון שאמור לאחד את העם ולהיות שליט של כל תושבי המדינה והעם. כעם עברנו במשך השנים גלים של חוסר הסכמה. מעולם לא היה גל חזק כל כך ומפצל כל כך. חצי מהעם עומד מצד אחד של המתרס וחציו האחר מהצד השני. על המנהיגים להיות אחראים ולא להחמיר את הפיצול. עליהם לעשות מעשים של קבלת הדעה השונה דווקא בשל העובדה שהם בשלטון והכוח השלטוני בידם. על המנהיגים הפוליטיים להבין כי גם אם עת שינוי היא – עדיין יש לשמור על כבודו וחרותו של חצי מהעם. זהו החצי המפרנס את עם ישראל, הולך למלחמות ושומר על העם מבפנים ומבחוץ. רק קול המנהיגות השלטת יכול להרגיע את הקרע שנוצר בעם על מנת שנשמור בכבוד על הגוונים הנותנים לנו כעם את עוצמתנו. כך לא נגיע לפיצול ולמדינת ישראל ויהודה, מצב שהסתיים בהחלשת שתיהן, בהשמדתן וביציאה לגלות נוראית שנמשכה 2,000 שנה".

היא מציינת כי דווקא בעת זו של מאבק דעות בתוך עם ישראל חשוב לזכור כי הגוונים בעם ישראל, הדעות השונות, הסובלנות והסבלנות בינינו הן אלה הנותנות לנו את עוצמתנו ומאפשרות לעם המיוחד שלנו להתקיים אלפי שנים. "במהלך ההיסטוריה ניסו צוררים רבים להשמיד את עם ישראל אך הדבר לא צלח בידם. מה ששמר עלינו הייתה יכולתנו לחיות בתוך פסיפס אנושי, בתוך גוונים של דעות, לכבד את האחרים שהם אחינו. בימים אלו מתלהטות הרוחות. דברים חשובים מאין כמוהם עומדים על הפרק: האם נמשיך להיות מדינה דמוקרטית או שחס וחלילה נחבור אל דיקטטורות בהתהוות. העומדים משני צדי המתרס בטוחים כל אחד בדרכו ואמונה בצדקת הדרך מנחה אותם – כל אחד בצדקת דרכו, אלא שהשיח מתלהם. הכנסת כל המפגינים תחת הכותרת של 'אנרכיסטים ובוגדים' מביאה לקרע חריף בעם".

בכריכה האחורית של "פסיפס אנושי" היא כותבת בין היתר: "כולנו שייכים במהלך חיינו ללהקות אנושיות שונות. כתינוקות אנו זקוקים לאחרים כדי לשרוד ולהרגיש אהובים. יותר מאוחר אנו זקוקים לאנשים סביבנו כדי להתפתח, לחוש נאהבים ומשמעותיים ולהמשיך לחיות את חיינו. הספר עוסק בחיבורים בין אנשים ובהתקבצות שלהם ללהקות, להקות מסוגים רבים, בגדלים ובהרכבים שונים. להקות לזמן מסוים ולהקות למשך תקופת החיים כולה. עולם הלהקות האנושיות מורכב, מעניין ומקסים בעיניי. להקה אנושית מורכבת מפסיפס צורות וצבעים של כל אחת ואחד מחברי הלהקה, שהרי כל אחד מאיתנו מיוחד – עולם שלם בפני עצמו".

קישור לרכישת הספר "פסיפס אנושי" מאת נטע ענבר סבן מאתר "עברית":
https://www.e-vrit.co.il/Product/15818/%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%A1_%D7%90%D7%A0%D7%95%D7%A9%D7%99

יהורם גלילי