עמוד הבית » "לצופה מובטחת תצוגה עשירה ביותר וחוויה הכוללת יצירות מכול המדיות"

"לצופה מובטחת תצוגה עשירה ביותר וחוויה הכוללת יצירות מכול המדיות"

גליה שכטר ליד יצירותיה בתערוכה, צילום: פרטי
תערוכה קבוצתית בשם "אוצרות טבע" (אוצרת: גליה שכטר) הושקה בגלריית תיאטרון היהלום ברמת גן, ומוצגים בה פסלים, ציורים, צילומים ועבודות של אומנים ואומניות הקשורים לאוצרות טבע

בסופ"ש האחרון הושקה תערוכה ייחודית בשם "אוצרות טבע" (אוצרת: גליה שכטר) בגלריית תיאטרון היהלום ברמת גן ותוצג בה עד סוף חודש אוגוסט. באירוע הפתיחה נשאו דברים צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרות והסופרים העבריים בישראל, גליה שכטר ופרופ' חמוטל בר יוסף, וחלק מהאומנים ומהאומניות המציגות את יצירותיהן בתערוכה הקריאו משיריהם: ד"ר אסתר קפאח, ד"ר רחלי אברהם איתן, יהורם גלילי, לילך גליל וענת דור ואנה שרון. נגנית הנבל אלישבע פיק ליוותה את האירוע בנגינתה המופלאה.

בתערוכה מוצגים פסלים על סטנדים, ציורים, צילומים, וידיוארט, ועבודות רבות המשלבות שירה ודימויים ויזואליים הקשורים לאוצרות טבע. בין המשתתפים והמשתתפות בתערוכה: נגה ספיר, איילת שלו, ענת אביהוד דומבק, שיר מלך, לילך יאמונה סנש, לילך גליל, ד"ר ניר סופר דודק, מיכל שמש מוגילנר, איריס שפירא ילון, פרופ' חמוטל בר-יוסף, ד"ר אסתר קאפח, יהורם גלילי, ד"ר רחלי אברהם איתן, אלחנן מנדל, סיון לוטן, רונית זילברמן, ענת דור, נטע ענבר סבן וגליה שכטר.

נטע ענבר סבן ליד היצירות שלה בתערוכה, צילום: יהורם גלילי

"בכרזת התערוכה ובעבודות מוצג הפן שאותו אני חוקרת כאוצרת וכיוצרת. הפניית נקודת המבט לאוצרות הטבע והשיבה אליהם כמקור המזין משחר התרבות את האומנים היא הבחירה בשעה ובימים אלו. לצופה מובטחת תצוגה עשירה ביותר וחוויה, הכוללת יצירות מכול המדיות החושפות עולם של אוצרות טבע: תמונות טבע העולות מהשירים, מפסלים העוסקים ביופי, מדימויים השאובים מעולם הטבע מהעצים ומהצמחייה, מבעלי החיים המסמלים את האינסטינקטים הראשוניים. אוצרות הטבע באים לידי ביטוי בייצוגים של חקירה וגילוי, אוצרות של המשפחה האישית, אוצרות אוניברסליים ממצולות הים ואוצרות תרבותיים כמו ספרות הילדים ונוכחות של צבע. התערוכה מגוונת מבחינת הציורים שיוצגו: סדרות מרתקות של תיאורי טבע, שירים חברתיים הנוגעים בהוויה התוססת והצבעונית, פסלים העוסקים בגולמיות של הטבע – במחצבים, בחומרים, בצורניות ובתכנים. זהו קסם רב צבע ומראי מקום, שכול אמן מציג ופונה ביצירה לעומק אוצרותיו, לחיפוש ולמהויים בגילוי היפה בגילוי האוצר".

ענת דור מקריאה שיר שהשקת התערוכה, צילום :יהורם גלילי

גליה שכטר מסבירה כי בחירת העבודות לתערוכה נעשתה על פי היצירה, התוכן התרבותי, האמירה והבשלות, "ובהחלט יש יצירות שלא מתקבלות כמו: שירים לא בשלים וציורים שניכר בהם שהיוצר בתחילת דרכו מבחינת השפה, הניסוח והאמירה האומנותית. הגלריה המרכזית בתיאטרון רמת גן נחשבת לגדולה ולמרכזית, כך שיש בה חשיפה גבוהה לקהל רב המגיע לאירועי התיאטרון. בגלריה, הממוקמת במרכז תוסס ומסחרי בסמוך לבורסה, למסעדות ולבתי קפה המזמין קהל מסקטורים שונים ומגוונים, מוצבים שולחנות וכיסאות לנוחות הקהל ואף מתקיימים בה אירועי השקה רבים. עבור הצופה הגישה בגלריה נעימה ומרווחת, ובכול תערוכה יש אפשרות להציג במה רחבה של יצירות".

כך למשל, אלחנן מנדל, ראש המחלקה לעיצוב רב תחומי במכון אבני, מציג בתערוכה יצירות של ריקוד החיים – עבודה המתכתבת עם הצייר מאטיס ומייצגת את שמחת החיים, המעגליות, המחזוריות בטבע בעולם ועבודה נוספת שהיא מלאת צבע כמו צבעי הגלידה של הקיץ (summer is coming, Dancing with nature – שם העבודה). פרופ' חמוטל בר יוסף, משוררת, סופרת, מתרגמת וחוקרת ספרות ישראלית, מציגה שיר טבע קסום תמונת עולם שמתוכה קריאת ה'הצילו' – שאלת הקיום שהיא מורכבת מסתירה וכמיהה לשלמות וליופי  – פיוט של תמונת טבע ומתוכה קוראת המשוררת: הצילו!

המשוררת והסופרת ד"ר רחלי אברהם איתן, עורכת כתב העת הספרותי "שבילים", מחפשת בשירה "אצטרובלים" את האוצרות באמירי העץ וגם בונה תמונת טבע. הפסיכולוג הקליני ד"ר ניר סופר דודק מציג טקסט ותמונת טבע מלאה הוד והדר הטבע האוניברסלי הקוסמי – תמונת שקיעה בצבעים זרחניים מלאי אודם. ד"ר אסתר קאפח, סופרת משוררת וחוקרת ישראלית רב-תחומית בתחום החינוך, מציגה את פירות הטבע, היופי הקסם והבשלות. ציוריה של האומנית רונית זילברמן מציגים את הכחול השופע, את חקירת העץ ופארותיו ואת צמיחתו חקירה בלתי מתפרשת המגלה את מאבקי הצמיחה. היצירה שלה מתכתבת עם הצייר מונדריאן שיצא לטבע וצייר עצים – מפיגורטיבי ועד למופשט שאליו הגיע.

הווידאו-ארט של מיכל שמש מוגילנר מציג תמונות עולם מתוך הטבע הפראי הראשוני: חולות הים והשמש. האומנית ענת אביהוד דומבק מציגה פסל בייצוג של בעלי חיים הנקרא – זוג המתעד את אוצרות הזוגיות, השיח, הדיאלוג והאהבה. גליה שכטר מציגה עבודות מתוך ספרה "כנפי הקסם של אמא" עם איורים של ליאת בנימיני אריאל  לציפור הקסומה ולשחף הלבן – המסע שעברה כשאימצה את בנה שנחשב עבורה לאוצר אמיתי מכל האוצרות שניגלו במסעה הארוך.

יהורם גלילי ליד היצירות שלו בתערוכה, צילום: רחלי אברהם איתן

צדפים, קונכיות, אבנים בשלל צבעים ואף אלמוג מופיעים בעבודותיו של המשורר, הסופר והעורך הספרותי יהורם גלילי – אוצרות שנאספו מבין גלי הים ואף מופיעים באחד משיריו "גלי חלומותי" (שיר הנושא של ספרו השני שבימים אלו נמצא בכתובים). הפסיכולוגית הקלינית והסופרת נטע ענבר סבן, מחברת הספרים "פסיפס אנושי" (הוצאת צמרת) ו"מחול התודעה והנפש" (גלילי הוצאה לאור) שבימים אלו עובדת על ספרה השלישי "אבא, אמא – נשבר לי הלב – טיפול פסיכולוגי בילדים ונוער", מציגה יצירה ייחודית המבוססת חומרי גלם – אבנים וצדפים שונים שנפלטו מהים במסגרת מחקר שנערך בקיבוץ נחשולים על החלזונות שמהם נלקח בעבר צבע תכלת לצביעת הטליתות. הצדפים והאבנים משולבות ביצירה המראה את העולם הפלאי שטמון בים, שמדי פעם מעניק לנו מאוצרותיו. עבורה הים הוא המקום שבו התחיל הכול: תחילת החיים והלא מודע הקולקטיבי – מקום שממנו בוקעים עולמות פנימיים, יצירתיות ועולם הנפש. אצל יונג סימל הים את הלא מודע הקולקטיבי: פניו חלקים או גועשים ומסתירים עולם של אהבות ואכזבות, אכזריות וחמלה, חיים ומוות.

גליה שכטר התחילה את דרכה כאוצרת בתחום המשלב בין המילה הכתובה לציור. בכול תערוכה שהיא אוצרת היא מאפשרת לאומן או לאומנית שהיא בוחרת להשתתף ללא עלות כמחווה. למרות שהתצוגה כרוכה בעלויות כספיות ויש בה מרכיבים עסקיים, קיים גם מרכיב אנושי. במשך השנים הורחבו המדיות, וכיום משתתפים בתערוכות שהיא אוצרת אומנים מכל המדיות.

שכטר משלבת בין המדיות השונות בתערוכות, שאותן היא אוצרת ובהן היא משתתפת. התערוכות שלה הן חברתיות ועוסקות במתרחש בתרבות, באומנות ובפוליטיקה בארץ ובעולם. מזה שנים רבות היא עוסקת בציור ובכתיבה, והציגה את יצירותיה בתערוכות בארץ ובחו"ל. החיבור בין המילה הכתובה לדימוי הוויזואלי מעסיק אותה כיוצרת וכאוצרת. היא סופרת ומשוררת והוציאה לאור ארבעה ספרים: ספר השירה" מושיטה לך אדי אוקיאנוס" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), ספר הילדים "כנפי הקסם של אמא" (הוצאת סער), "הקטר הכחול שיכול – אמנות כביטוי ליכולת" (בשיתוף אוניברסיטת חיפה, הקרן ליוזמות חינוכיות ומשרד החינוך) וספר השירה "דבש, ים וזהב" (הוצאת ספרא).

התערוכה הייחודית "אוצרות טבע" אוצרת: גליה שכטר תוצג בגלריית
תיאטרון היהלום ברמת גן, רחוב היצירה 3 עד סוף חודש אוגוסט.
שעות פתיחת התערוכה:
ראשון עד חמישי 15:00-08:00 (יש ללחוץ על האינטרקום בכניסה לתיאטרון היהלום).

 

הוספת תגובה

הוספת תגובה