עמוד הבית » 7 ספרים להעשרת הידע והסקרנות

7 ספרים להעשרת הידע והסקרנות

צילום כריכה צופן משיח
במשך שנה שלמה הוראות הקורונה, הבידודים והאיסורים על מופעים ואירועים ביטלו את כל אירועי התרבות, חד הקרן ואיתו רקדני תאטרון מחול ירושלים המתינו בסבלנות והתכוננו לרגע בו יעלו שוב על הבמות וירקדו את חייו ועולמו של חד הקרן

צופן משיח / גלית אביה בן טובאל 

בסוף שנות הארבעים לחייה יצאה גלית אביה בן טובאל למסע אישי מרתק, המחבר בצורה מדהימה בין יציאת המצרים האישית שלה לבין סיפור יציאת המצרים המקראית, אך לא באופן שאנחנו מכירים.במהלך המסע האישי שלה היא מממשת סוף-סוף את אותו חלום ישן שליווה אותה במשך שנות ילדותה ובתחילת הקריירה המקצועית הראשונה שלה – לגלות מה קרה בסיפור יציאת מצרים המקראי – אותו חלום שסחף אותה לקריירה הראשונה שלה, שזנחה, כדוקטור לאגיפטולוגיה.

סיפורה האישי של גלית, המובא באופן אותנטי וחי בתמלול הקלטות, שבהן דיברה אל דמות מסקרנת במיוחד שנחשפת במהלך הסיפור, נשזר באופן מופלא בים התגליות החדשות והמסעירות שהיא חושפת במהלך המסע. היציאה האישית שלה לחירות מובילה אותה לגלות את התשובות המחקריות שחיפשה תמיד: "מה קרה למשה?" "איפה הר סיני?" "לאן התגלגל ארון הברית?" וגילויים מסעירים נוספים. מומחיותה הבלשנית מסייעת לה לגלות מערכת הצפנה חדשה בספר שמות, השופכת אור חדש על הסיפור, ומובילה את הקורא לתיאוריה מסעירה ומפתיעה, נוכח סוגיות רבות הקשורות לסיפורי התנ"ך: מה באמת התרחש ביציאת מצרים, מה פשר המאבק בין אלוהי השמש לאלוהי הירח, סוד העיבור וסוד הגאולה, מנהגי היהדות וגם שאלת השאלות – מי הוא אלוהים?

חקירת סיפור יציאת מצרים של גלית בן טובאל, לא רק שמובילה לתובנות חדשות ולמהפכות ביחס לסיפור המקראי המוכר לכאורה, אלא גם הופכת לסיפור רלוונטי מאין כמותו להבנת המציאות של ימינו, על הכוחות הפועלים בה, ומנגד, להבנת העצמי וגילוי כוח האהבה הפנימי ככוח מניע, משנה מציאות.

זהו  ספר ראשון בסדרה, הוא ספרה הראשון של גלית בן טובאל, דוקטור לאגיפטולוגיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, חוקרת התרבות המצרית הקדומה ושפתה, יועצת ארגונית בחברות הייטק, ומרצה למנהיגות והתנהגות ארגונית במרכז הבינתחומי בהרצליה.

הוצאה צמרת l כריכה רכה 218 עמ' l פורמט 14.5/2 l ספטמבר 2020

במקום שבו נגמרת אהבה / רונן דליהו 

הספר "במקום שבו נגמרת האהבה" הוא אוסף סיפורים מרתקים שבהם טיפל עו"ד רונן דליהו במשך הקריירה הארוכה שלו כעורך דין לענייני משפחה ובעל משרד מוביל בת"א.
הסיפורים לקוחים כולם מעולמן של משפחות – מסוגים שונים – ועוסקים באימוץ, ממזרות, גירושים, חטיפת ילדים, חלוקת רכוש, זכויות הורים, ילדים ואפילו סבים, בגידות, הורות חדשה ועוד. חלק גדול מהם הופיעו בכותרות העיתונים ועוררו תשומת לב ציבורית רבה.

בין הסיפורים שבספר: הקרב המשפטי סביב מסירתו של התינוק ממוצא אתיופי לאימוצם של הורים שאינם בני העדה, האם מניו זילנד שנלחמה על ילדיה שנחטפו לישראל, האם שהואשמה בהתעללות מינית בבנה התינוק, האישה שחיה בעוני גדול ולא ידעה שבעלה מסתיר מיליונים, הגבר העקשן שסירב לתת גט לאשתו גם לאחר שישב עשרים שנה בכלא, הסבים שנאבקו על זכותם לראות את נכדיהם שהורחקו מהם, הבנים שבחרו לתבוע את האם שגידלה אותם במסירות, החברים שהתאגדו כדי להציל את הזמרת שנפגעה קשות בתאונת דרכים מאביה שדווקא עתה בחר לחזור לחייה, המפקד הבכיר שניהל חיים כפולים, שלושת ההורים הגאים שחושפים את מורכבות המשפחות החדשות – וסיפורים רבים נוספים על משפחות שהתפרקו והורכבו מחדש.

בסופו של כל סיפור מצורף, בצורה תמציתית וברורה, מידע משפטי רלוונטי, החשוב לכל אחד: כתיבת צוואה, זכויות ידועים בציבור, זכויות העובר, דיני אימוץ, מעמדם של ממזרים, סוגיות סביב רכוש משותף, חוזי נישואים קצת אחרים, המרוץ בין הערכאות המשפטיות, זכויות להט"ב, תהליכי גישור, ייפוי כוח מתמשך ועוד.

ייחודו של הספר ברגישות ובחוכמה הרבה שבה הוא כתוב – רחוק מאוד מהפן הצהוב והרכילותי שאפיין בעבר את התחום – בזכות אישיותו של רונן דליהו, עורך דין שאינו מחפש רק את הניצחון בבית המשפט, אלא את עשיית הצדק והשבת השלווה והשלום למקום החשוב לנו ביותר – למשפחה.

 

צילום כריכה, במקום שבו נגמרת האהבה

הוצאה צמרת  l כריכה רכה, 218 עמ'  l פורמט 14.5/21 l ספטמבר 2020

ארבעים גוונים של מורים / שחר יהל 

מקצוע ההוראה הוא בראש ובראשונה שליחות חברתית. ספרים ומאמרים רבים נכתבו על אודות תפקיד המורים ועל האופן שבו הם צריכים להיראות ולהתנהג, אולם בפועל, מורים הם בני אדם, ואינם פועלים על פי תבנית אחידה. בכל חדר מורים קיים פסיפס של אנשים המייצגים את הרב-גוניות של החברה שבה אנו חיים – וזה כל היופי. על ידי שימוש בחרוזים, הומור, ולעיתים אירוניה, מעורר המחבר הזדהות עם מורים רבים, המרכיבים את מערכת החינוך.כל מי שעוסק בהוראה, היה תלמיד או שילדיו הם תלמידים כעת – יוכל לזהות את הטיפוסים השונים,ואף להזדהות עימם.

שחר יהל, מורה למתמטיקה בבית ספר זה 30 שנה שבהן פגש מורים רבים מסוגים שונים.

כריכה, ערבים גוונים של מורים

הוצאה צמרת 82 עמ'l כריכה קשה l פורמט 15/15 l מרץ 2021

אושוויץ / עו"ד יורם פרי 

הספר אושוויץ – גיהינום של מַּטָּה נכתב משך ארבע שנים וכולל בתוכו מפות, תרשימים בתלת-ממד ותמונות. מחנה אושוויץ היה מחנה ההשמדה הגדול ביותר מששת מחנות ההשמדה בפולין. הספר סוקר את הקמת מחנה אושוויץ ועד לנטישתו בינואר 1945, וכן סקירה כללית על המשפטים העיקריים של הפושעים הנאצים לאחר המלחמה. הקורא יוכל למצוא בספר תיאורים מהרגע שהיהודים נכנסו בשערי המחנה ועד לרגע שניספו בתאי הגזים. הזוועות שחוו היהודים באושוויץ אין שני להן בעולם. המחבר משקף דרך הסבר מקיף של שלבי ההשמדה, את אשר קרה בחמשת הקרמטוריומים שבהם הושמדו, באמצעות גז, למעלה מ- 1.1מיליון יהודים.אושוויץ – גיהינום של מַּטָּה הוא ספר חובה למי שרוצה לדעת מה קרה באותו מחנה השמדה הקשה מכולם.עו"ד יורם פרי הוא היסטוריון בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת תל-אביב. כתב עשרות ספרים בתחומים שונים, בעיקר ספרי לימוד בהיסטוריה. נולד בתל-אביב, שירת בתפקיד בכיר בצה"ל ועוסק גם בעריכת דין.ספרו הקודם "משפטי נירנברג – משפטי הזיקית", יצא לאור בשנת 2018

צילום כריכה , שואההוצאה צמרת  l כריכה רכה l עמ',490 l פורמט 17/24 l מרץ 2021

תורת האיזון / ד"ר סמדר מייזלס

המילים "טבע" ו"אלוקים" שוות בגימטרייה, ואין ספק שהטבע יודע לאזן את עצמו.

גוף האדם שואף לשמור על האיזון הטבעי שלו מבחינה נפשית, רגשית ופיזית, מהסיבה הפשוטה שגם אנו יצורים של הטבע. הדבר יוכל להתבצע רק כשנחליט לגייס את המוטיבציה לעשות זאת על ידי חיזוק היכולות הפנימיות שלנו. ברוב המקרים, הגוף יוכל לרפא את עצמו, והאדם יזכה לרגנרציה ולהתחדשות.

זה היה ביום ראשון בבוקר, בוקר נהדר, סיימתי אימון כושר ושמתי פעמיי החוצה להמשך היום. לפתע, צלצל הטלפון ומעבר לקו שמעתי את בני, ששירת בזמנו בבסיס מרוחק בתפקיד אחראי מאוד, שבישר לי כי אובחן עם סוכרת נעורים.

לקח לנו יומיים לעכל את הבשורה והתחלנו בתהליך האיזון ביחד כצוות מנצח, וחשוב מכול – בהרגשה של מנצחים! ברגע ההוא שהיישרנו מבט ולב, תורת האיזון החלה להיכתב.

ד"ר סמדר מייזלס (Ph.d) – מומחית במדעי הבריאות ומפתחת את “תורת האיזון" הנסמכת על עבודת הדוקטורט. נשואה ואם לשלושה ילדים: ענבר, הדר ודור, וגם סבתא גאה. שנים עסקתי בתחום הכלכלה, עד לרגע שבו דור, בני הצעיר, אובחן עם סוכרת נעורים. מאז אותו יום ביצעתי מהפך בחיי. סיימתי בהצלחה לימודי דוקטורט במדעי הבריאות, וכיום הנני בעלת קליניקה לאימון וניהול רגשי, מרצה, עורכת סדנאות לאורח חיים בריא, מטפלת אלטרנטיבית ומאמנת רגשית מוסמכת.

תורת האיזון, השיטה שפיתחתי, היא שיטה אימונית, יישומית, פרקטית ואפקטיבית המבוססת על תחום מחקרי חדש הנקרא פסיכו-נוירו-אימונולוגיה (Psychoneuroimmunology) – מדע החוקר את הקשרים בין התודעה, מערכת העצבים, מערכת ההורמונים ומערכת החיסון והשפעתם על הבריאות. תחום מחקרי זה מעיד על קשר ישיר בין סטרס, לחץ ורגשות שליליים לא מנוהלים לבין רמות הסוכר בדם בפרט והתפרצות מחלות בכלל.

אושר פנימי אינו תלוי בגורמים חיצוניים,והוא מחולל הבריאות החזק מכולם!

צילום כריכה, איזון

הוצאה צמרת l כריכה רכה l עמ'111 l פורמט 13.5/21 l אוקטובר 2018

אכילה מודעת / בלה אשור

כותב הרמב"ם,"אכול בבוקר כמלך, בצהריים כנסיך ובערב כעני". 

הרמב"ם השאיר מורשת מפוארת וחשובה, שכל הלומד אותה, לומד ליצור איכות חיים בריאותית ורגשית. הדבר תלוי בדרך שבה האדם אוכל, תלוי בדרך שבה הוא מתנהג עם האוכל כדי שהאוכל יזין ויעניק את הכוח, המרץ והשמחה שיאפשרו ניהול חיים מלאים ויצירתיים. אין זה עוד ספר בישול המספק מתכונים, עיקר המסר שהספר מעביר לקורא נוגע לאיכויות מרכיבי המזון, לזמני האכילה ותכיפותה, וחשוב מכול, שמירת המערכת הפיזיולוגית וכיבודהּ שיאפשרו להגיע לבריאות טובה, לגוף חזק וגמיש, וחשוב לא פחות להרגשה טובה.

הספר פותח פתח להבנה מה קורה ומתנהל בגוף עם המזון הנאכל, ומהם הגורמים שעלולים ליצור תסמיני חולשה ומחלה, ושבידינו למונעם ואף לרפאם, כדי שנוכל להגיע למימוש הפוטנציאל הבריאותי והרגשי.

בלה אשור, מטפלת רב-תחומית, פיתחה את שיטת ההדמיה. מרצה על רפואת הרמב”ם, מנחת קבוצות ומלמדת מודעות וריפוי. למדה שיטות ודרכי טיפול שמתוכם צמחה הדרך הייחודית המקנה כלים וחוזק. שימשה כיועצת ב"מהות החיים" ובקבוצת אריסון, יועצת מקצועית ואישית, ומגשרת לאורך שנים.

צילום כריכה, אכילה

הוצאה צמרת l כריכה רכה l עמ' 112 l פורמט 13.5/21 l יולי 2019

ישראל הסוד והתכלית / ד"ר יצחק הירש

ספר זה, פרי עבודת מחקר רבת שנים, עוסק בשאלות המהותיות שרובנו שאלנו את עצמנו בשלב מסוים בחיים ומסוגל לשנות דפוסי חשיבה של הציבור הרחב בנוגע ליהדות, לעם ישראל, לארץ ישראל, לתורה שבכתב וזאת שבעל-פה, ולתנ"ך בכללותו.

באמצעות עבודת מחקר מדעית, נטולת דעות קדומות, שהבנתו לא מחייבת מלכתחילה אמונה דתית או ידע נרחב בתנ"ך, המחבר חושף בפנינו מסרים שהוצפנו בטקסט של התורה, בשיטת הגימטריה ודילוגי האותיות, שמגלים בבירור את האמת המפתיעה − שרוב הציבור אינו מכיר − אודות תכלית התוכנה" שנקראת "עם ישראל" וביצועה העל-אנושי.

ממצאים אלו מוכיחים את קיום האלקות במובן של יכולת שליטה מלאה על השתלשלות המאורעות לאורך ציר הזמן ואת אי-אקראיות קורות עם ישראל לאורך הדורות ועד לימינו ממש. יכולת זו אינה בגדר יכולותיו המובנות של האדם ומהווה מאפיין על-אנושי לכל הדעות.  המחבר מתייחס לפסוק או לקטע כאל ממצא ארכיאולוגי, מפרק אותו לגורמים, מבליט את הנקודות החשובות, ומסיק − ביחד עם הקורא − את המסקנות המתבקשות. ליד כל פסוק שנחקר ישנה פרשנות נגישה של המחבר הנוגעת לאותו פסוק, כך שכל קורא יוכל − בעצמו ובאופן ברור − להיחשף לאמת המפתיעה..

בספר זה נותן המחבר הצצה לעולם עמוק ומרתק, ומעניק לקורא את היכולת להבין את המשמעויות העמוקות של המסרים הנסתרים והמוצפנים שהוטמנו למעננו בטקסט המקורי של התורה ובכתבי הנביאים.

בנוסף לכתיבה הקולחת והעניינית, אשר ניכר שנעשתה מתוך עבודת מחקר מקיפה ביותר, המחבר מביא ממצאים רבים − פסוקים, גרפים ומידע נוסף ששופך אור על הטקסט − בהם כאלו שהובאו כבר לפני שנים רבות במהדורה הראשונה ובהם כאלו שהתווספו לכך במהדורה שניה זו.

ד"ר יצחק הירש הינו יליד 1947 ובן לניצולי שואה, רופא במקצועו ושולט בארבע שפות. מאז ומתמיד מוקדי התעניינותו היו אֶקְלֶקְטִים ביותר − בין היתר: היסטוריה, אסטרונומיה, ארכיאולוגיה, מאובנים, תחומים מדעיים מגוונים… והתנ"ך. עבודת המחקר התחילה למעשה יום אחד, בתחילת שנות השמונים, עם עיון "אקראי" בפרק האחרון בספר דניאל… ומאז הדחף לחקור ולגלות לא הִ רפה מד"ר הירש עד היום!

צילום כריכה, סוד

הוצאה צמרת l כריכה קשה l  עמ',454 l פורמט 29.7/21  l  מרץ 2021