עמוד הבית » יום האופניים הבינלאומי

יום האופניים הבינלאומי

סינגל חניתה מצובה, צילום: אילן שחם
שבת הקרובה (3/6) יצוין ברחבי העולם יום האופניים הבינלאומי. לכבוד יום זה קרן קימת לישראל מציגה את מגוון הסינגלים שפזורים ביערות ברחבי הארץ מצפון ועד הדרום. סינגל מופלא במערב יער ביריה, סינגל נחל לימונים, משלב נופים, פריחה ובעיקר כיף טהור.

ממערב לעיר צפת, ומעל לנחל עמוד, שוכנת רצועת יערות יפיפיה שהיא חלק מיער ביריה, הכוללת את יער הבעל שם טוב ויער לימונים, המתהדרת בפריחה מרהיבה בעונת החורף והאביב, צמחיה ירוקה לאורך כל השנה, נוף פנורמי מרהיב אל נופי ההרים של הגליל, מעיינות וכן קברי צדיקים המצביעים על ייחודו וחשיבותו של האזור לאורך ההיסטוריה. באזור זה סללה קק"ל סינגל אופניים ארוך ומשובח המורכב משלוש לולאות משתלבות, המאפשרות שילובים שונים ורכיבה באורך ורמת רכיבה המתאימים לכל הרוכבים.
הסינגל זורם בצורה נהדרת והעליות בו בנויות בחוכמה כך שישמרו על שיפוע סביר ויאפשרו רכיבה נעימה ביער ואל מול הנופים גם תוך כדי טיפוס בגובה, אך חשוב להבין כי בשל אופי השטח, בכל אחת מהלולאות "נזכה" לעבודת טיפוס בריאה ומצד שני נוכל להגיע למהירויות גבוהות בירידות המתפתלות, כך שרמת הקושי בהחלט אינה קלה.
הרכיבה בסינגל היא אך ורק בכיוון המסומן – נגד כיוון השעון. לנוחות הרוכבים הסינגל מחולק לשלושה מקטעים, מכל מקטע קיימת יציאה שמאפשרת לחזור לנקודת התחלה ולקצר את המסלול במידת הצורך. בצמוד לאזור תעשיה צפת קיים צומת הצטלבות בין שני כיוונים הלוך-חזור.

סינגל יער גברעם
סינגל יער גברעם נמצא דרומית לאשקלון ביער גברעם בצמוד לקיבוץ גברעם.
הסינגל עובר בנוף של גבעות כורכר וסוף החורף תחילת האביב זו העונה המושלמת לרכיבה בו. הגבעות מעוטרות בפריחה של שיחי רותם וקידה שעירה, כלניות, צבעונים וגיאופיטים נוספים.
מהמבואה הראשית אפשר לבחור רכיבה בשלושה אורכים. מסלול קצר לרמת רכיבה בסיסית באורך של כ 3 ק"מ מהמבואה לכיוון מערב ומסלול לרמת רכיבה בינונית שמורכב משתי טבעות ביערות שממזרח ודרום לקיבוץ המאפשר רכיבה של כ 10 ק"מ או מסלול מורחב של כ 20 ק"מ.

סינגל אסף כיסופים
סינגל אסף כיסופים הינו תוספת מבורכת למכלול הסינגלים ההולך וגדל בצפון מערב הנגב. הסינגל נקרא על שם שני הנחלים העיקריים לאורכם הוא זורם – נחל אסף ונחל כיסופים, והוא מתאפיין ברכיבה זורמת ברובה, עם לא מעט קטעי רכבת הרים המשתלבים בצורה מופלאה בין הבתרונות.
למרות שהרכיבה היא רוב הזמן בלב שטחים חקלאיים, הסלילה החכמה של הסינגל גורמת לתחושה של רכיבה בעומק הטבע הפראי, כשמדי פעם אנו זוכים להצצות לשטחים החקלאיים המרשימים שסביב.
את הסינגל ניתן לרכוב מאחד משתי המבואות שלו, כאשר מכל מבואה ישנו שביל שמחבר אל הסינגל המעגלי, אותו מקיפים ואז חוזרים בשביל הגישה. כל אחד ממסלולים אלו יהווה רכיבה טובה לרוב הרוכבים, אך אם חפצה נפשכם בנפח רכיבה גבוה, ניתן לשלב בנוחות את הרכיבה בסינגל עם רכיבה בסינגל בארי (שילוט לחיבור לאסף-כיסופים מן המקטע העובר בנחל הבשור), או רכיבה בסינגל הבשור (השתלבות בקטע הגישה ממבואת גמה לאחר המעבר מתחת לכביש 232).

סינגל פארק שרשרת בתרונות גרר
את נחל גרר מכירים כבר רוכבי האופניים ממקטע הרבה יותר מערבי שלו המהווה חלק מסינגל בארי, אבל הנחל עצמו חוצה את כל הנגב הצפוני מיער להב ועד לים, כשבדרך הוא עובר בפארק שרשרת סמוך לאופקים ונתיבות. בקטע זה מספר נביעות חיות המספקות מים לאורך כל השנה, וסביבן פארק מקסים ומזמין, הטומן בחובו מגוון גדול של בעלי חיים ופריחה מטריפה בעונת החורף והאביב. בפארק שרשרת נסלל סינגל מהנה בנופים מגוונים הכולל שלוש לולאות באורך כולל של 31.5 ק"מ– הראשונה, מאפשרת רכיבה מוצלת באורך של כ-7 ק"מ, מתאימה לרוכבים ברמת רכיבה קלה. הלולאה השנייה, הכוללת את הראשונה, היא תוספת רכבת הרים משובחת בין ערוצי נחל גרר ופלגיו לבין מישורי הנגב שמעליו ורמת הרכיבה בה היא בינונית. הלולאה השלישית הינה סינגל מקסים בחורש נגבי, הסובב ערוצי נחל.

יער הקדושים, צילום: אילן שחם

סינגל עין השופט – הזורע
שביל האופניים עין השופט-הזורע מאפשר רכיבה של 30-13 ק"מ בנוף הייחודי של המרחב הביוספרי רמת מנשה שבתחומי המועצה האזורית מגידו. הוא כולל כ-30 ק"מ של סינגלים, ומוביל את הרוכב לפינות חמד שעד כה נחבאו בעומק היער: תצפיות נוף, מנהרות בחורש הסבוך, שולחנות אבן ישנים של קק"ל ועוד. תנאי השטח, הטופוגרפיה ותוואי המסלול מאפשרים רכיבה במשך כל ימות השנה: היער מספק מחסה וצל במשך ימי הקיץ, וסוג הקרקע מאפשר רכיבה גם בימי גשם.
המסלול כולל שתי "טבעות" שבהן אפשר לרכוב בנפרד או יחד.
בערוצי הנחלים גדלים קנים, שיחי פטל קדוש והרדוף ואף עצי ערבה מחודדת והאולמוס השעיר הנדיר במקומותינו. ביערות גדלים אורנים, איקליפטוסים ועצי צפצפה. הקיסוס המשתלשל מהעצים השונים מעניק ליערות מראה של ארצות רחוקות. שיא היופי הטבעי מגיע לרמות מנשה בחודשי החורף והאביב, כששטחי האחו מתכסים במרבדים מרהיבים של פרחים בשלל גוונים – כלניות, נוריות, סחלבים, עיריונים, אירוסים ועוד רבים וצבעוניים.
השביל בנוי בצורה המאפשרת חוויית רכיבה מהנה לכל רוכבי האופניים, מהמתחילים ועד למתקדמים, מאוהבי הרכיבה הנינוחה ועד לחובבי האדרנלין. מצד אחד הוא אינו כולל קטעים טכניים, מדרגות או שיפועים גדולים, ומצד אחר הוא בנוי בצורה חכמה המאפשרת לרוכבים המקצועיים המגבירים את המהירות, להגיע למצב הדורש שליטה גבוהה באופניים וריכוז מרבי לאורך כל הדרך. ההנאה מובטחת.

סינגל הרצל ביער בן שמן
סינגל הרצל הנו מסלול רכיבה באורך כ-10.5 ק"מ שייקח אתכם לסיבוב מהנה בלבו של יער בן שמן. המסלול אינו קשה פיזית וטכנית ומתאים גם לרוכבים מתחילים.
הכניסה ליער נמצאת בתחילת כביש 443 מזרח. מכביש 1 (ירושלים-תל אביב): יורדים במחלף בן שמן מזרחה לכיוון מודיעין. כשני ק"מ מהמחלף ישנה פנייה ימינה לכניסה ליער ולמצפה מודיעין. שם נחנה ומשם נצא לדרך.
חשיבותו של יער בן שמן והסינגלים החדשים שבנתה קק"ל ביער זה נובעת מהיותו "עורף הנופש" של גוש דן וערי המרכז. שטחו של היער אדיר: יותר מ-30,000 דונם עם יער מודיעין הצמוד אליו, והוא משרת אוכלוסייה בת כשני מיליון איש. יער בן שמן גם נוח יחסית מבחינת הפרשי הגובה שבו: המבקשים לרכוב ביער אינם נדרשים לעליות ארוכות כמו בהרי יהודה הסמוכים. הקרבה ותוואי השטח הנוח תרמו לכך שהוא הפך לאתר רכיבה מרכזי, שוקק רוכבים בכל ימות השבוע, ובסופי השבוע במיוחד.

לאחר תכנון ארוך הוחלט שייבנו שלושה שבילים ביער בן שמן באורך כולל של כ-65 ק"מ: קצר, בינוני וארוך. לאחר מאמץ התכנון החלה בניית השביל בפיקוח בוני שבילים מוסמכים – דורון אמיץ והאדריכל אוטו פרידמן. חלקו הראשון (סינגל הרצל, או בשמו העממי: "הכחול") נבנה על ידי עובדי קק"ל וקבוצות מתנדבים שונות. מאז נכנסה קק"ל להילוך עבודה גבוה יותר, ובמאמץ רב סיימה את שביל ענבה (או בשמו העממי: "האדום"). התוצאה: סינגל אחד ארוך באורך 32 ק"מ, שמאפשר לסיימו גם לאחר שמונה ק"מ. לאחרונה סיימה קק"ל את פריצתו של השביל הקצר באזור בתל חדיד, שאורכו 11 ק"מ.

סינגל ביער ביריה, צילום: אבי הירשפלד

הרכיבה ביער בן שמן מומלצת כל השנה, אולם בשיא הקיץ יכול להיות שם חם מאוד, ומומלץ להתחיל לרכוב מוקדם. הסינגלים משלבים אזורים מוצלים ואזורים חשופים, ועל כן מומלץ להתמקד באזורים החשופים בעונות החורף, ובמוצלים כאשר חם יותר. הסינגל במיטבו לאחר ירידת גשם; המים מהדקים את השביל, אולם כדאי לחכות כיומיים לאחר רדת הגשם כדי לתת לשביל להתייבש מעט וכדי להימנע מבוץ דביק, שיכול לפגוע ברכיבה ובאופניים שלכם.
הצמתים בין סינגל לדרך עפר מסומנים בשתי אבנים גדולות. הן מיועדות ליצור שפה בין הנהגים לרוכבים, שתזכיר להם לרכוב ולנהוג בזהירות בנקודות מפגש אלה.

 

הוספת תגובה

הוספת תגובה