עמוד הבית » עם עליית הגיל – מי שנפגעת הכי הרבה היא השינה העמוקה

עם עליית הגיל – מי שנפגעת הכי הרבה היא השינה העמוקה

צילום:pexels
שינה מאופיינת בשלושה גלי מוח עיקריים, הנמדדים במכשיר ה – EEG. גל הנמנום, ההירדמות והיקיצה – גל אלפא.

ה אורך הגל שלו משתרע בטווח שבין 13 עד 8 הרץ, מתמשך כ 5% מהשינה. גל החלימה תטא המאופיין בתנועות עיניים מהירות (REM) ובשיתוק השרירים מהצוואר ומטה. גל זה משתרע בין 7 ל – 4 הרץ ומתמשך בערך 25% מהשינה, ישנו שלב ארוך יחסית של שינה שטחית הנמשך כ 50% מהשינה המאופיין במנוחה, בגלי אלפא עם כישורי שינה בתדר של 15 הרץ. שינה עמוקה הנמדדת בין 4 עד 1/2 הרץ המתמשכת כ – 25% מהשינה.

צילום:pexels

במהלך לילה שינה מלא של בין 7 עד 9 שעות שינה ישנם 5 מחזורי שינה בהם מופיעים גלי המוח ומשתלבים אלה באלה בהתאם לאופי הפעילות של המוח, במהלך שלבי השינה השונים מתרחשות פעולות מורכבות המאפיינות כל שלב ושלב. המאמרים הבאים יעסקו בהרחבה בפעילויות אלה.

למה היא כל כך חשובה?

במהלך השינה העמוקה, קשה מאד להעיר את האדם הישן, בשלב הזה מתרחשות גם תופעות שינה כמו סהרוריות = הליכה מתוך שינה, הרטבה וסיוטים. יחד עם זאת זו השינה המחדשת ומרעננת ולמעשה מאפיינת את איכות השינה במיטבה. במהלך שינה זו מתרחשות פעולות רבות עוצמה בגוף ובמוח. המטרה של כל טיפול בשינה והשגת שינה רצופה מכוון להגדלת האחוזים של שינה עמוקה ואיכותית זו.

צילום:pexels

איך יודעים אם היתה לנו שינה עמוקה?

כולנו מכירים את המצב שבו אנחנו מתעוררים בבוקר, כאילו נולדנו מחדש. אנרגטיים, בעלי כוחות מיוחדים, לרוב עם חיוך ובתחושה שכל מה שהעיק או הכביד עלינו נשר מעצמו, הדאגות שהיו לפני השינה – לא נראות באופק, ה"שמים" הפנימיים" כחולים מתמיד ונקיים מכל עננה ולו הקלה ביותר. בימים כאלה הכל נראה אפשרי.

איך מגדילים את משך ההתרחשות של שינה עמוקה?

זוהי שאלת מיליון הדולר ובארסנל הכלים של "שינה רצופה" ישנם כלים רבים שמטרתם להגביר את השינה העמוקה ולחוות יותר מ"פעם באף פעם", את ההתעוררות הטבעית, ללא שעון, בדיוק בזמן המיוחד שקבענו לעצמנו. השעון הביולוגי שלנו פועל לטובתנו ומעיר אותנו בעדינות ובקלות, ללא צורך באמצעים קיצוניים. היום בעקבותיה של שינה עמוקה מספקת הוא יום בו מרגישים ש"הכל הולך בדרך שלנו".

צילום:pexels

האם בגיל מבוגר צריך פחות שינה?

מחקרים מראים שאין הבדל בנחיצות של שינה רצופה עד גיל 120. ישנו מיתוס לפיו אנשים מבוגרים זקוקים לפחות שינה. זו טעות שהשתרשה בתרבות שלנו עקב קשיי שינה רבים אצל מבוגרים, יקיצות מרובות בעיקר לשירותים או חוסר יכולת לחזור ולחולל שינה עמוקה או שנת חלום ולעיתים אפילו שינה שטחית, לאחר התעוררות, אחת או שתיים.

רבים מהפונים לעזרתי, פועלים בדרכים שונות בדרך המחבלת בשינה בלא יודעין. רבים מהם חושבים בטעות כי בגלל הגיל או מצב ייחודי כזה או אחר הם ממילא אינם ראויים לשנת לילה טובה ואיכותית. זה לא רק מצער אלא בעיקר דן אותם, במו ידיהם ובחוסר הבנה לחיים מאד מורכבים ובעלי אתגרי בריאות קשים מנשוא. יש נזק מצטבר שקשה להעריך את עוצמתו ופשוט אין סיבה לסבול. כל מי שקורא מאמר זה ומתמודד בתופעות כאלה – גם בגילאי 20 או 30 – מומלץ לא מחכות לגילאים בוגרים יותר על מנת להסדיר את השינה, אלא פשוט לפנות בכתב תוך ציון שם ומספר טלפון למייל: goldensleep21@gmail.com ואחזור לתאם איתכם שיחת ייעוץ ראשונית.

מאחלת לכולנו שינה רצופה וחלומות פז